Przejdź do treści
Przejdź do stopki

TVN ukarany za szkalowanie dobrego imienia św. Jana Pawła II

Treść

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła karę finansową na telewizję TVN za materiał szkalujący św. Jana Pawła II. Trzy ekspertyzy wykazały, że dokument był nierzetelny i zawierał manipulacje.

TVN24 wyemitował dokument „Franciszkańska 3” 6 marca 2023 roku. Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęło ponad 39 tys. skarg na TVN. Po wnikliwej analizie Krajowa Rada postanowiła ukarać nadawcę.

Jako przewodniczący KRRiT podjąłem decyzję o wezwaniu do zaniechania łamania prawa i o nałożeniu sankcji pieniężnej w wysokości 550 tys. zł na nadawcę TVN S.A. – poinformował Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Jak dodał, decyzja została podjęta w oparciu o trzy niezależne ekspertyzy.

Eksperci wskazali szereg naruszeń standardów dziennikarskich i treści sprzecznych z prawem, podnosząc między innymi zarzuty takie jak: niezadbanie o obiektywizm, wybiórcza selekcja źródeł, ahistoryczna interpretacja faktów i zdarzeń historycznych, posługiwanie się technikami manipulacyjnymi, takimi jak insynuacja, używanie manipulacyjnych określeń (tzw. utrwalaczy), fałszywe powiązanie emocji z osobami oraz plotka – wymieniał Maciej Świrski.

Wolność słowa kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka –  zaznaczyła dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy. Przypomniała, że autor materiału „Franciszkańska 3” otrzymał od Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich antynagrodę „Hiena Roku 2023”.

Za absolutne zaprzeczanie zasadom etyki dziennikarskiej przy produkcji tego filmu. Użyto naprawdę wysokobudżetowych środków technologicznych, żeby udowadniać tezy, które nie miały żadnego odzwierciedlenia – mówiła dr Jolanta Hajdasz.

Materiał TVN miał jeden cel – uderzyć w dokonania, zasługi i pamięć o św. Janie Pawle II.

Były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, prof. Janusz Kawecki, wskazał, że kara nałożona na TVN jest i tak za niska.

Kara powinna odstraszać nadawcę od takich działań, jakie zostały szczegółowo opisane na tej czterdziestostronicowym uzasadnieniu decyzji przewodniczącego – podkreślił prof. Janusz Kawecki członek KRRiT w latach 2016-2022.

TVN zapowiedział, że odwoła się do sądu od decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

TV Trwam News

źródło: radiomaryja.pl, 6 marca 2024

Autor: dj