"Tryptyk rzymski" w kinach
Treść
W piątek na ekrany kin wejdzie "Tryptyk rzymski", który jest ekranizacją słynnego poematu Ojca Świętego Jana Pawła II, o tym samym tytule. Uroczysta premiera filmu miała miejsce w Krakowie.
Genezę powstania filmu ks. bp Tadeusz Rakoczy, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, patron przedsięwzięcia, wyjaśnia, przywołując słowa Ojca Świętego z "Tryptyku": Stoję przy wejściu do Sekstyny -/ Może to wszystko łatwiej było wypowiedzieć językiem/ "Księgi Rodzaju -/ Ale Księga czeka na obraz (...). - I tak jak Księga Genesis czekała na Michała Anioła, tak też ta księga, którą jest "Tryptyk", czekała na obraz współczesny - powiedział ks. bp Tadeusz Rakoczy. Dzielił się ogromną radością, że obraz powstał i wyraził nadzieję, że "będzie obfitował i przynosił dobro". - Mam nadzieję, że nie jednemu pomoże zrozumieć to, czego jeszcze do tej pory do końca nie rozumiał albo przynajmniej obudzi dalsze zainteresowanie - zaznaczył ks. bp Tadeusz Rakoczy. Film objął patronatem także ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.
"Tryptyk Rzymski" w wersji filmowej powstał w studiu produkcyjnym Wydawnictwa i Studia Filmowego "Anima Media", należącego do kurii diecezjalnej bielsko-żywieckiej. Prace nad nim rozpoczęto w 2003 roku. - Cztery lata temu Marek Luzar - reżyser (zarazem pomysłodawca i autor scenariusza), przyszedł do nas ze swoim projektem. Ksiądz biskup go zaakceptował, wyznaczył nas do pomocy. Były to cztery lata ciężkiej pracy - mówi ks. Paweł Danek, współkierownik produkcji, prezes "Anima Media". - Film to przede wszystkim słowo Ojca Świętego, któremu tutaj towarzyszą różne obrazy, zdjęcia plenerowe, różnego rodzaju animacje, a ze wszystkim współgra muzyka autorstwa Rafała Rozmusa - dodaje. Narratorem jest Krzysztof Kolberger. Na premierze w Krakowie w kinie "Kijów obecni byli twórcy ekranizacji papieskiego poematu, przybył na nią także z Rzymu ks. prałat Sławomir Oder, postulator w procesie beatyfikacji i kanonizacji Sługi Bożego Jana Pawła II.
Poemat Jana Pawła II "Tryptyk rzymski" ukazał się w kwietniu 2003 roku. Jak podkreślają twórcy filmu, aby przybliżyć przesłanie tego utworu, wzbogacono narrację o warstwę wizualno-dźwiękową. Ma to służyć pogłębionej refleksji nad papieskim dziełem. - To trudne wyzwanie filmować poezję, ale może to służyć pomocą w katechizacji - powiedział po premierze o. Andrzej Napiórkowski, przeor klasztoru Ojców Paulinów na krakowskiej Skałce. Zwrócił uwagę, że szczególnie trzecia część "Tryptyku", zatytułowana "Wzgórze w Krainie Moria", została bardzo ładnie zobrazowana. O tym, że film jest swoistego rodzaju konferencją, mówił ks. infułat Janusz Bielański, były wieloletni proboszcz katedry na Wawelu. - Dla mnie jest to konferencja rekolekcyjna, wyśmienita, bo z obrazem. Dająca dużo do myślenia.
Małgorzata Bochenek, "Nasz Dziennik" 2007-03-05
Autor: ea