Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Trwałe pamiątki

Treść

W ramach obchodów 750-lecia lokacji Krakowa na prawie magdeburskim miasto odda do użytku blisko dziesięć inwestycji, trwałych pamiątek jubileuszowych. Jedną z nich jest zmodernizowany Mały Rynek, od środy krakowianie oraz turyści mogą podziwiać go w nowych szatach.


Modernizacja całkowicie odmieniła wygląd Małego Rynku. Jego nowe szaty to: granitowa kostka, stylizowane latarnie, kaskadowa fontanna. Brukowana nawierzchnia placu, a także elementy małej architektury wykonane zostały z najlepszych materiałów. Płyta jest z granitów strzegomskich, stopnie i pochylnie dla niepełnosprawnych z kamienia pochodzącego z Indii i Brazylii, donice natomiast z włoskiego porfiru. W centralnej części wschodniej pierzei placu została usytuowana kaskadowa fontanna. W planach jest organizowanie na Małym Rynku przedsięwzięć kulturalnych, artystycznych, imprez targowych, które tutaj odbywały się sporadycznie, a były zarezerwowane dla Rynku Głównego. Nie zapomniano o elemencie związanym z wielką lokacją Krakowa. We wschodniej części placu, od strony ul. Siennej, wmurowano pamiątkową płytę, będącą kopią tablicy nagrobnej Bolesława Wstydliwego, zaprojektowanej przez Jana Matejkę (5 czerwca 1257 r. książę krakowski Bolesław Wstydliwy wraz ze swoją matką Grzymisławą oraz żoną Kingą wystawił dokument lokacyjny miasta Krakowa na tzw. prawie niemieckim). Płyta Małego Rynku nie będzie już pełniła funkcji parkingu. Autorem projektu modernizacji był zespół pod kierownictwem prof. Andrzeja Kadłuczki - projektanta przebudowy płyty Rynku Głównego. To zapewniło ciągłość kompozycji obu przestrzeni. Modernizacja Małego Rynku kosztowała około 12 milionów złotych.
Wśród inwestycji są obiekty nowo wybudowane, jak pawilon wystawowo-informacyjny "Wyspiański 2000" (na pl. Wszystkich Świętych) czy zaplecze toru kajakarstwa górskiego (przy ul. Kolnej). Z okazji jubileuszu odbudowano Dwór Czeczów i Zajazd Kościuszkowski. W krzyżu Sukiennic na Rynku Głównym - miejscu, o którego kształcie zadecydował właśnie akt z 1257 r. - odsłonięto pamiątkową tablicę. Wydarzeniem, które na stałe ma zagościć w kulturalnej ofercie Krakowa, jest Krakowska Noc Teatrów, pierwszą zaplanowano na jutro w godz. od 19.00 do 2.00 w nocy.
Od 1 czerwca Kraków jest świadkiem wielkich wydarzeń kulturalnych i artystycznych.
Małgorzata Bochenek , "Nasz Dziennik" 2007-06-08

Autor: ea