Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Trwa nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie

Treść

15 marca ruszył nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie. W tym roku nastąpiło sporo zmian. Można wnioskować między innymi o nowe dotacje związane z ochroną środowiska i klimatu.

Od połowy marca można składać wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich i płatności obszarowych. Jest to pierwszy nabór wniosków w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

– Plan strategiczny to jest 25 miliardów Euro na 5 lat, z czego ponad 17 miliardów to jest pierwszy filar oznaczający płatności bezpośrednie – tłumaczył wicepremier i minister rolnictwa, Henryk Kowalczyk.

W ramach dopłat bezpośrednich rolnicy na jednym wniosku aplikują o dopłaty do ziemi, o płatność redystrybucyjną oraz o płatność dla młodych rolników.

Wniosek – tak jak w ubiegłych latach – składa się do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ale wyłącznie w postaci elektronicznej – za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

W tym roku pojawiło się sporo zmian.

– Główne zmiany to ekoschematy, czyli płatności, za które rolnik może uzyskać dodatkowe środki – mówił dyrektor wielkopolskiego oddziału ARiMR w Poznaniu, Mateusz Bukowski.

Łącznie wprowadzono pięć ekoschematów powierzchniowych i jeden ekoschemat dobrostan zwierząt.

– Nowością w tym roku jest brak naliczanej z automatu płatności za zazielenienie. W to miejsce zostały wprowadzone płatności związane z ekoschematami jako wariantami dobrowolnymi dla gospodarstwa – powiedział Rafał Sobczak z oddziału ARiMR w Poznaniu.

Z uwagi na to, że kampania przyjmowania wniosków przebiega według nowych zasad, Ośrodki Doradztwa Rolniczego i biura powiatowe ARiMR pomagają rolnikom w wypełnianiu wniosków. Organizowane są też szkolenia.

– Aby rolników przygotować do tego, Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego podjął z nami współpracę oraz z Dolnośląską Izbą Rolniczą. Zorganizowaliśmy do tej pory ponad 100 szkoleń, które przybliżają zmiany prowadzone we wspólnej polityce rolnej – wyjaśniła Magdalena Salińska z dolnośląskiego oddziału ARiMR we Wrocławiu.

Do udziału w szkoleniach i rozmowach z urzędnikami ośrodków doradztwa rolniczego zachęcał minister rolnictwa, wicepremier Henryk Kowalczyk.

– Ważne jest, aby wszyscy rolnicy, wypełniając wniosek obszarowy, mieli świadomość, z czego można skorzystać – podsumował wicepremier Henryk Kowalczyk.

Podstawowy termin składania wniosków upływa 15 maja. Jeżeli rolnik złoży wniosek po tym terminie, jednak nie później niż do 9 czerwca, jego dopłata zostanie pomniejszona o 1 procent za każdy dzień opóźnienia.

TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl, 26 marca 2023
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

Autor: mj