Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Trwa globalna walka z pandemią. Spada liczba zgonów w USA. Włosi przyspieszają otwarcie kolejnych sektorów gospodarki

Treść

Na całym świecie odnotowano ponad 4 miliony 168 tys. zakażeń koronawirusem. Zmarło ponad 285 tys. osób.

To drugi dzień z rzędu, kiedy dobowa liczba zgonów w Stanach Zjednoczonych nie przekroczyła tysiąca osób. W ciągu ostatnich 24 godzin zmarło 830 Amerykanów. W całym kraju odnotowano do tej pory ponad milion 380 tys. zachorowań.

Kwarantanną objęty jest wiceprezydent USA Mike Pence i kilku innych pracowników Białego Domu.

– Jedna osoba uzyskała wynik dodatni, ale poprzedniego dnia wynik był ujemny. Trzy osoby, które były w kontakcie, względnym kontakcie, miały testy, które okazały się całkowicie negatywne, ale przez pewien czas będą się izolować. To ukryty wróg. Pamiętaj o tym. To ukryty wróg! – powiedział Donald Trump, prezydent USA. 

W stanie Nowy Jork, gdzie sytuacja jest najpoważniejsza, wszystko powoli się stabilizuje. Gubernator Stanu zapowiedział stopniowe znoszenie restrykcji. Cały czas obowiązywał będzie jednak zakaz zgromadzeń.

– Otworzymy niektóre firmy na terenie całego kraju, które są obarczone niskim ryzykiem: architektura krajobrazu, ogrodnictwo, zajęcia rekreacyjne o niskim ryzyku, takie jak: tenis, kina samochodowe – zaznaczył Andrew Cuomo, gubernator stanu Nowy Jork.

O otwieraniu kolejnych sektorów biznesu w poniedziałek zadecydował rząd we Włoszech. 18 maja do funkcjonowania zostaną przywrócone bary, restauracje, zakłady fryzjerskie i salony piękności. Początkowo ich otwarcie zaplanowano na 1 czerwca.

Do przyspieszenia tego terminu odniósł się na Twitterze szef włoskiego MSZ Luigi Di Maio.

„Mówiliśmy. Jeśli dane dotyczące zakażeń będą pocieszające, przyspieszymy otwarcie” – podał Luigi Di Maio.

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło kolejne 179 osób. W porównaniu z niedzielą bilans nieco się zwiększył. W całym kraju zmarło ponad 30 tys. osób. Systematycznie spada liczba zakażonych.

Kraje, które decydują się na łagodzenie restrykcji powinny zachować ekstremalną czujność – apeluje Światowa Organizacja Zdrowia.

– W celu ochrony życia i środków do życia powolne, stałe zniesienie blokad ma kluczowe znaczenie zarówno dla stymulowania gospodarek, jak i czujnego monitorowania wirusa, dzięki czemu można szybko wdrożyć środki kontrolne, jeśli wykryty zostanie wzrost liczby przypadków – powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

Taki wzrost – jak zaznaczył dyrektor WHO –  po częściowym zniesieniu restrykcji zaobserwowały m.in. Niemcy i Korea Południowa, na co zaczęły reagować.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 12

Autor: mj

Tagi: koronawirus pandemia