Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Trudna sytuacja europejskich rolników

Treść

Początkowo prognozy na tegoroczne żniwa były optymistyczne. Obecnie europejscy rolnicy mówią o najgorszych zbiorach zbóż od 2007 roku. Powodem są susza i utrzymujące się upały.

Tegoroczna susza doprowadziła do najmniejszych w historii Portugalii zbiorów zbóż. Najgorsze plony przyniosła pszenica. Portugalscy rolnicy zebrali 28 tys. ton tego ziarna – o 19 tys. ton mniej niż rok temu. Podobnie było w Hiszpanii, Włoszech i innych krajach południa Europy. Na brak deszczu wiosną, a później ulewy, które zniszczyły uprawy, narzekali również rolnicy z Polski.

– W całym kraju była susza, plony się zmniejszyły, ale w tym roku z naszego kraju do wywiezienia mamy około sześć do ośmiu milionów ton zboża – powiedział prezes Lubelskiej Izby Rolniczej, Gustaw Jędrejek.

Według szacunków europejskiej organizacji rolniczej Copa Cogeca produkcja zbóż w Unii Europejskiej w 2023 roku wyniesie 256 mln ton. To najgorsze wyniki od 2007 roku. Wielu rolników nie będzie w stanie pokryć kosztów produkcji. Liczą oni na pomoc ze strony rządzących, bo bez niej – jak wskazał Janusz Gargała z rolniczej „Solidarności” – nie da się przeżyć.

– Przy dzisiejszych cenach zbóż w Polsce są one stosunkowe niskie czy nawet bardzo niskie, stąd jest problem, skąd wziąć środki na pokrycie kosztów już na przyszły rok, bo już jesienią wydaje się środki na przygotowanie do produkcji zbóż – akcentował Janusz Gargała.

W tej sytuacji otwarcie granic na zboże z Ukrainy pogrążyłoby polskich rolników. Ukraińskie zboże jest tańsze niż polskie. Polscy rolnicy znów mieliby problem ze sprzedażą lub musieliby obniżać jego cenę, podczas gdy już teraz nie wiadomo, czy produkcja w ogóle się zwróci.

– W sytuacji, w której zboże będzie miało bardzo niską cenę u nas, nie stać nas będzie na zainwestowanie w nawozy, środki ochrony roślin i nasz plon będzie się systematycznie zmniejszał. Dzisiaj korzystamy z zasobów innych lat i to jeszcze funkcjonuje – podsumował Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Dlatego tak ważne jest wprowadzone przez polski rząd embargo na ukraińskie zboże. Celem jest obrona interesów polskich rolników.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 24

Autor: mj