Triumf Natalii

Pięć medali zdobyli wczoraj polscy sportowcy na odbywającej się w Pekinie paraolimpiadzie. Najcenniejszy - złoty - Natalia Partyka w tenisie stołowym. Partyka zapisała się w tym roku na kartach historii polskiego, i nie tylko, sportu. Jako jedna z dwóch zawodniczek (obok Natalie du Toit, pływaczki z RPA) wzięła udział w pekińskiej olimpiadzie i paraolimpiadzie, stając się jedną ze sportowych bohaterek roku. Zdobyła serca chińskich kibiców, co było widoczne choćby podczas wczorajszego finału rywalizacji pingpongistek. Choć pokonała w nim reprezentującą gospodarzy Lei Fan 3:0 (jako jedyna przełamała w ten sposób ich hegemonię), licznie zebrani fani urządzili jej długotrwałą owację, doceniając umiejętności, pogodę i hart ducha. - Nie było łatwo, ale bardzo chciałam zdobyć ten medal. Jestem szczęśliwa - powiedziała później nasza dzielna zawodniczka. Cztery lata temu Partyka była najlepsza na paraolimpiadzie w Atenach, teraz tytuł obroniła. To jej ogromny sukces. Marzenia? Sięgają Londynu, gdzie w 2012 roku zostaną rozegrane kolejne igrzyska. Polka chciałaby w nich powalczyć o dwa medale... Złoto Partyki było najważniejszym, ale nie jedynym miłym dla nas środowym wydarzeniem. Pływaczka Joanna Mendak, która dzień wcześniej zwyciężyła na 100 m stylem motylkowym w rywalizacji osób niedowidzących, zdobyła srebro na dystansie 200 m stylem zmiennym. Trzy brązowe krążki wywalczyli lekkoatleci: Alicja Fiodorow w biegu na 100 m, Renata Chilewska w rzucie oszczepem oraz w tej samej konkurencji Mirosław Pych. Po czterech dniach zawodów Polacy mają na koncie 11 medali: 2 złote, 5 srebrnych i 4 brązowe. Pisk "Nasz Dziennik" 2008-09-11