Przejdź do treści
Przejdź do stopki

To Radio daje siłę

Treść

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Należy się wam wdzięczność Kościoła i ludzi dobrej woli − tak metropolita krakowski ks.kard. Stanisław Dziwisz podziękował za 23 lata ofiarnej służby Radia Maryja. W sobotę osobisty sekretarz św. Jana Pawła II przewodniczył uroczystościom rocznicowym w Toruniu, które także były dziękczynieniem Rodziny Radia Maryja za kanonizację Papieża Polaka.

Pierwsi pielgrzymi, którzy przyjechali do Torunia, by świętować XXIII rocznicę powstania tej katolickiej rozgłośni, pojawili się w siedzibie Radia Maryja już o godz. 5.00 rano. Do południa, kiedy na hali widowiskowo-sportowej przy ul. Bema (po raz pierwszy w tym miejscu) rozpoczynały się główne uroczystości rocznicowe, Polaków z całego kraju i zagranicy było już wiele tysięcy. Przybyły tu osoby w każdym wieku, zarówno starsi, chorzy na wózkach, jak i całe rodziny z małymi dziećmi oraz młodzież. Interesowało ich wszystko, począwszy od maleńkiej Kaplicy Zawierzenia w siedzibie Radia Maryja, przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej, w której zwiedzili każdą udostępnioną dla pielgrzymów salę, po powstającą przy uczelni świątynię pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Panowała tutaj rodzinna atmosfera, pełna radości i rozmodlenia.

Wdzięczni za Radio Maryja

Pielgrzymi nie kryli wdzięczności za fakt, że Radio Maryja już od 23 lat formuje ich duchowo i umacnia rodziny. – Radia Maryja słuchamy już ponad 15 lat. Daje nam rzetelną formację, wpływa na wychowanie naszych dzieci, informuje nas o prawdzie – powiedziała „Naszemu Dziennikowi” wzruszona Renata Kaszuba z Rzeszowa. Do Torunia przyjechała wraz z mężem, dwojgiem dzieci i szwagierką. Pani Renata podkreśliła, że zarówno Radio Maryja, Telewizja Trwam, jak i „Nasz Dziennik” pełnią w jej rodzinie wyraźną funkcję edukacyjną. – Oprócz regularnego słuchania Radia Maryja jesteśmy stałymi czytelnikami „Naszego Dziennika”, który chcemy promować. Postanowiliśmy więc zachęcać innych do jego lektury. W drugą niedzielę grudnia będziemy za darmo rozdawać „Nasz Dziennik” w parafii św. Mikołaja w Rzeszowie – poinformowała pani Renata.

Także Małgorzata Krupa, która również przyjechała z Rzeszowa, podkreśliła w rozmowie z nami, że Radio Maryja jest dla niej wszystkim. Dzięki niemu, jak mówi, nauczyła się dobrze żyć, prawidłowo myśleć i być lepszą żoną. – Jestem tutaj już po raz piętnasty. Dziękuję Radiu Maryja za wszystko. W rodzinie słuchamy go regularnie, nawet moja 3-letnia wnuczka często prosi, bym je puszczała. Mąż dzięki temu Radiu zmienił myślenie w wielu sprawach, bo to Radio bardzo edukuje całą naszą rodzinę –stwierdziła pani Małgorzata. Dodała, że dzięki Radiu Maryja, które tak często nawiązuje do nauczania św. Jana Pawła II, w pełni zrozumiała, jak ważna jest ochrona życia ludzkiego od samego poczęcia.

Co roku więcej pielgrzymów

Opuszczamy Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej i udajemy się do hali przy ulicy Bema. Wita nas ogromny podświetlony napis pojawiający się na budynku: „23 lata Radia Maryja. Witamy i pozdrawiamy!”. Z trudem przeciskamy się przez morze pielgrzymów, którzy przed halą ustawiają się w kolejce po „Nasz Dziennik”. Dojeżdżają ostatnie autokary z ludźmi, którzy również chcą dostać się do hali. Ta szybko wypełnia się po brzegi, reszta pielgrzymów zostaje w namiocie przed budynkiem, gdzie śledzi uroczystości na telebimie. – To kolejna rocznica Radia Maryja, która na pewno zapisze się złotymi zgłoskami w naszej historii. Są sygnały bardzo poważne, że wszyscy się nie zmieszczą. To świadczy o tym, że co roku coraz więcej ludzi przyjeżdża na rocznicę Radia Maryja – mówi nam spotkany w hali kpt. Zbigniew Sulatycki. –Telewizja Trwam i Radio Maryja to jedyne stacje, gdzie „tak” oznacza „tak”, a „nie” oznacza „nie”. Daj Boże, żeby takich mediów było w Polsce jak najwięcej – podkreśla Zbigniew Sulatycki.

Rozpoczyna się Różaniec. Później występ „Śląska”, program artystyczny poświęcony św. Janowi Pawłowi II w wykonaniu Haliny Łabonarskiej, Jerzego Zelnika i Roberta Grudnia oraz Koronka do Bożego Miłosierdzia. Zanim rozpocznie się uroczysta Msza św., podchodzimy do młodej kobiety na wózku, która z wyraźnym wzruszeniem przeżywa uroczystości XXIII rocznicy powstania Radia Maryja. Obok siedzi jej matka. Dowiadujemy się od niej, że jej 30-letnia córka Marysia ma mózgowe porażenie dziecięce. – Obydwie jesteśmy wiernymi słuchaczkami Radia Maryja od samego początku. Odgrywa ono w jej życiu bardzo ważną rolę, można powiedzieć, że cykl dnia Marysi regulowany jest według programu Radia. Razem z nim odmawia Różaniec i Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Radio Maryja to jej najwierniejszy przyjaciel. Dla mnie pełni również rolę uniwersytetu –mówi Kazimiera Szczygieł, która przyjechała z córką z parafii św. Katarzyny w Chełmcach. Pani Kazimiera dodaje, że córce dodaje sił i nadziei Magda Buczek, którą osobiście poznała i której bardzo lubi słuchać.

Dziękujemy za troskę o rodzinę

Rozpoczyna się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego. W koncelebrze kilkunastu biskupów. Są wśród nich: ks. bp Andrzej Suski, ordynariusz toruński; ks. bp Wiesław Mering, ordynariusz włocławski; ks. bp Janusz Stepnowski, ordynariusz łomżyński; ks. bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki; ks. bp Stefan Regmunt, ordynariusz zielonogórsko-gorzowski; ks. bp Viktor Stulpin, ordynariusz diecezji lipawskiej na Łotwie; ks. bp Antoni Długosz, częstochowski biskup pomocniczy; ks. bp Wiesław Szlachetka, gdański biskup pomocniczy; ks. bp Józef Szamocki, toruński biskup pomocniczy; ks. bp Tadeusz Bronakowski, łomżyński biskup pomocniczy; ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz, senior diecezji drohiczyńskiej; ks. bp Stanisław Stefanek, senior diecezji łomżyńskiej; ks. bp Stanisław Napierała, senior diecezji kaliskiej; ks. bp Edward Frankowski, senior diecezji sandomierskiej; ks. bp Paweł Socha, senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej; ks. bp Ryszard Karpiński, senior archidiecezji lubelskiej. Eucharystię koncelebrują również władze zakonu redemptorystów z prowincjałem o. Januszem Sokiem na czele, założyciel i dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk, ks. prałat Sławomir Oder, postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Ojca Świętego Jana Pawła II, kilkuset kapłanów przybyłych z całej Polski. Obecne są władze Torunia z prezydentem miasta Michałem Zaleskim oraz liczni parlamentarzyści i politycy. Wśród nich m.in. Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro i Marek Jurek. Eucharystia sprawowana jest przy ołtarzu, przy którym w roku 1999 w Toruniu św. Jan Paweł II odprawiał nabożeństwo czerwcowe. Obok ambona, z której wówczas przemawiał Papież Polak. Jego relikwie ustawione zostały przed figurą Matki Bożej, Patronki Radia Maryja.

– Dziękujemy Bogu za Radio Maryja i Telewizję Trwam! Dziękujemy za ludzi, którzy tworzą to Radio, za ojca dyrektora Tadeusza i wszystkich redemptorystów, którzy z nim współpracują. Dziękujemy za pracowników duchownych i świeckich. Miłosiernemu Bogu zawierzamy przyszłość dzieła, które powstało tu, w Toruniu – w mieście wielkiej historii kultury – powiedział na początku Mszy św. ks. kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski zauważył, że Radio Maryja i Telewizja Trwam to wielkie dobro, które w swoich rękach mają Ojcowie Redemptoryści i nad którym powinni czuwać. W sposób szczególny podziękował Radiu Maryja oraz wszystkim, którym leży na sercu teraźniejszość i przyszłość polskich rodzin. – Dziękujemy za troskę o tę fundamentalną wartość. Ta troska współbrzmi z troską całego Kościoła o los rodziny wobec zagrożeń, z jakimi się spotyka we współczesnej kulturze braku poszanowania dla życia, dla wierności małżeńskiej, dla ofiarnej miłości –zaznaczył metropolita krakowski.

Budowanie wspólnoty

Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk, dziękując ks. kard. Dziwiszowi za przyjazd do Torunia i homilię, podkreślił, że Radio Maryja chce służyć jak najlepiej Panu Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie i wszystkim ludziom. Dyrektor Radia Maryja zwrócił się także do wszystkich pielgrzymów, by w dzisiejszych czasach w sposób szczególny zadbali o wychowanie swoich dzieci i wnuków. – W rodzinie są dzieci, jest młodzież, w rodzinie są małżeństwa, rodzice, dziadkowie. Są zdrowi i chorzy. Wszystkim dziękujemy, a dziadków szczególnie prosimy, żeby nie spali, tylko ratowali wnuki. Trzeba pomóc dzieciom i młodzieży, również rodzicom –podkreślił o. Tadeusz Rydzyk.

W rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. prałat Sławomir Oder, postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Ojca Świętego Jana Pawła II i wikariusz sądowy Trybunału Zwyczajnego w wikariacie diecezji rzymskiej, podkreślił, że misja Radia Maryja jest szczególna, bo promuje przesłanie o budowaniu wspólnoty opartej na najbardziej podstawowych więzach, jakie tworzą się właśnie w rodzinie. – Wydaje mi się, że jest to wielkie przesłanie potrzebne na dziś i na jutro. Istotne jest, aby budować wspólnotę pomimo różnych problemów, które zdarzają się w każdej rodzinie. Elementem łączącym powinno być zawsze poczucie przynależności do tej samej rodziny poprzez więzy krwi i więzy miłości, które pozwalają przezwyciężyć kłopoty i trudności –stwierdził ksiądz prałat. Zauważył, że Radio Maryja rozwija w ludziach potrzebę spotkania, dialogu, bycia razem. – Wydaje mi się, że Radio Maryja jest dzisiaj takim narzędziem, które pomaga być razem, patrzeć razem w przeszłość, ale po to, by była ona umocnieniem dla budowania więzi na dzisiaj i patrzenia z nadzieją na jutro – podkreślił ks. Oder.

Na wielką pomoc Radia Maryja także w pracy duszpasterskiej wskazywali również inni kapłani. – Na falach Radia Maryja znajduję bardzo ciekawe programy i to się przydaje. Można tutaj usłyszeć mądrych ludzi, których inne media nie zapraszają. Radio Maryja cały czas mnie kształtuje. Gdy zostaję sam, mogę też razem z nim się modlić, uczestnicząc w modlitwie wspólnotowej – zaznaczył w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. Tomasz Śliwiński, który przyjechał na uroczystości z parafii św. Tomasza Apostoła w Warszawie.

Piotr Czartoryski-Sziler, Toruń
Nasz Dziennik, 1 grudnia 2014

Autor: mj