Tętnice z protezą
Treść
Stentgraft aortalny - rodzaj protezy zastępującej nieprawidłową ścianę naczynia - ma coraz większe zastosowanie.
Relację z wszczepiania stentgraftu aortalnego oraz transmisje na żywo zabiegów wewnątrznaczyniowych prezentowano wczoraj w Szpitalu Zakonu Bonifratrów w Krakowie.
Szpital ma już 35-letnie doświadczenie w leczeniu tętniaków aorty - jednej z poważniejszych chorób, stanowiącej zagrożenie życia. Tętniaki można leczyć klasycznie, za pomocą operacji kardiochirurgicznych. Alternatywą są właśnie stentgrafty - rodzaj protez zastępujących na określonym odcinku nadmiernie rozdęte ściany naczynia. Mają one ogromną przewagę nad metodami klasycznymi, ponieważ wprowadza się je, robiąc jedynie niewielkie nacięcia w tętnicach biodrowych, bez otwierania jamy brzusznej czy klatki piersiowej.
- Stentgrafty są dobierane "na miarę" - mówi dr Wojciech Bodzoń z Regionalnego Centrum Chorób Naczyń. - Najpierw dokonujemy pomiarów tętniaka i dopiero wtedy zamawiamy stentgraft odpowiednich rozmiarów. Tak postępuje się podczas zabiegów planowych. - Naszym dużym osiągnięciem jest stosowanie stentgraftów w przypadkach urazów tętnic, np. po wypadkach samochodowych - twierdzi dr Tomasz Mrowiecki. - Do tej pory pacjentów po urazach leczono kardiochirurgicznie, ale nie dawało to najlepszych efektów. Wprowadzenie protezy do naczynia daje doskonałe rezultaty.
Nowością jest uruchomienie małopolskiego rejestru stentgraftów aortalnych. Rejestr powstał zaledwie kilka tygodni temu z inicjatywy szpitala oraz Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. - Każdy pacjent z tętniakiem trafia obecnie do takiego rejestru - wyjaśnia dr Mrowiecki. - Wprowadzanie danych odbywa się przez Internet, co jest bardzo proste i wygodne.
Szpital Bonifratrów wykonuje rocznie ponad 500 zabiegów na tętnicach. Osiągnięcia placówki zostały przedstawione wczoraj podczas konferencji szkoleniowej, zorganizowanej z okazji 100-lecia gmachu szpitala. (SIE)
"Dziennik Polski" 2006-06-06
Autor: ab