Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Telepraca w domu

Treść

Tylko 8 procent Polaków pracuje nie wychodząc z domu. Na Zachodzie telepracę wykonuje już około 13 procent zatrudnionych.

Telepraca to nowa forma zatrudnienia, polegająca na tym, że pracownik wykonuje swoje obowiązki we własnym mieszkaniu, a efekty wysyła pracodawcy drogą elektroniczną.

To idealne zajęcie przede wszystkim dla osób, które świadczą usługi księgowe, prawnicze, zajmują się badaniami rynku, są architektami, dziennikarzami. Elżbieta Zadęcka, specjalista ds. przedsiębiorczości w Małopolskim Instytucie Samorządu Terytorialnego i Administracji, dodaje, że telepraca może być dodatkowym źródłem dochodów także dla niepełnosprawnych i matek wychowujących dzieci.

Dla pracodawcy taka forma zatrudnienia to przede wszystkim niższe koszty: nie musi utrzymywać biura, organizować stanowisk pracy. Zwraca tylko pracownikowi koszty rachunków za telefon i Internet.

Na Zachodzie telepracę wykonuje około 13 proc. zatrudnionych. - Czy polski rynek rozwinie się w tym kierunku? To będzie zależało głównie od pracodawców - mówi Elżbieta Zadęcka.

W maju Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji organizuje konferencję pod hasłem: "Telepraca. Ogólnopolski program promocji i szkoleń dla przedsiębiorców". Jak się zgłosić? Najlepiej on-line - wypełniając formularz dostępny na stronie internetowej www.telepraca-efs.pl albo wysyłając e-maila na adres: elzbieta.zadecka@mistia. org.pl.

(ANJA)

"Dziennik Polski" 2006-03-15

Autor: ab