Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Te nazwiska poruszają sumienia

Treść

Matka tragicznie zmarłego pod Smoleńskiem Przemysława Gosiewskiego - Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska, i wnuk Edwarda Zientarskiego, członka Związku Żołnierzy Batalionów Robotniczych Polski Gułag w Sławnie - Łukasz Suchanowski, dokonali uroczystego odsłonięcia w Sławnie tablicy upamiętniającej 96 ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.

- Mój syn Przemysław Gosiewski mawiał, że człowiek żyje tak długo, jak długo o nim pamiętają. Odsłonięcie każdej tablicy smoleńskiej to przedłużanie pamięci, a jednocześnie wzruszenia, gdyż sprawia wrażenie, że osoba ukochana jest blisko. Czuję się wtedy wzmocniona i podniesiona na duchu - podkreśliła podczas uroczystości w Sławnie Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska. Odsłaniając tablicę, matka wicepremiera dodała, że w imieniu swoim i innych rodzin skupionych w organizacji Stowarzyszenie Katyń 2010 pragnie podziękować wszystkim, którzy natrudzili się, aby ten znak pamięci został przygotowany. - W sposób szczególny chciałabym podziękować wspaniałemu człowiekowi i patriocie panu Witoldowi Cichońskiemu, długoletniemu wiceprezesowi Polskiego Gułagu, oraz jego żonie Ewie, kapłanom i wszystkim darczyńcom, którzy bardzo się natrudzili, aby ta inicjatywa mogła powstać - dodała.
Na zwieńczeniu tablicy, która w całości została sfinansowana przez mieszkańców Sławna i Związek Żołnierzy Batalionów Roboczych Polski Gułag, znalazły się słowa Zbigniewa Herberta: "Naród, który traci pamięć, traci sumienie". Pod nimi wyryto nazwiska wszystkich ofiar tragedii smoleńskiej. Tablica powstała z inicjatywy Witolda Cichońskiego. Została umieszczona na Krzyżu Katyńskim, który 17 lat temu pan Witold własnoręcznie postawił na sławieńskim cmentarzu. Jak podkreślił w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" pomysłodawca, tablica powstała po to, aby oddać hołd całej delegacji z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele, która 10 kwietnia ub.r. zmierzała do Katynia, by upamiętnić ofiary bestialskiego mordu dokonanego przez NKWD na polskich oficerach.
Uroczystości odsłonięcia tablicy smoleńskiej na cmentarzu w Sławnie poprzedziła Msza św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odprawiona w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej i pomordowanych na nieludzkiej ziemi. Przewodniczył jej ks. proboszcz Remigiusz Szrajnert.

Marta Ziarnik


Nasz Dziennik Środa, 28 września 2011, Nr 226 (4157)

Autor: au