Szybsza pomoc
Treść
W Krakowie powstaje Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Medycznego
Trwają prace nad stworzeniem w Krakowie Wojewódzkiego Centrum Koordynacji Ratownictwa Medycznego. Ma ono rozpocząć swą działalność 1 kwietnia, a "pełną parą" ruszy w połowie maja, przed przyjazdem papieża do Polski.
Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, władz województwa oraz małopolskich służb ratowniczych wzięli wczoraj udział w spotkaniu roboczym, zorganizowanym w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Zarzecze 106 w Krakowie, ponieważ to właśnie tam powstaje WCKRM. Podczas spotkania dyskutowano m.in. o aspektach technicznych i organizacyjnych stworzenia centrum oraz o stanie prac nad ustawą o ratownictwie medycznym.
- Ta ustawa - mam nadzieję - wejdzie w życie szybko. Była przygotowywana jeszcze przed katastrofą w Katowicach - powiedział wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas. Dodał, że ustawa o ratownictwie medycznym, jednocząca różne służby, może być w tym roku największym osiągnięciem parlamentu.
Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Medycznego w Krakowie będzie drugim w Polsce. Podobne centrum, które - jak podkreślali uczestnicy wczorajszego spotkania - sprawdziło się znakomicie, działa już na Śląsku - w Katowicach.
WCKRM w Krakowie ma być ośrodkiem zbierania danych z punktów monitorowania (jednostek służby zdrowia z całego województwa), punktem wczesnego reagowania, a także miejscem pracy zespołów doradczych. Do jego zadań należeć będzie m.in. analiza i monitorowanie zagrożeń, analiza bazy ratownictwa medycznego oraz opracowywanie i wdrażanie procedur postępowania w zdarzeniach masowych. WCKRM współpracować będzie m.in. z Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Małopolskiego, ze stanowiskami kierowania PSP, Komendą Wojewódzką Policji, centrami powiadamiania ratunkowego, szpitalami i szpitalnymi oddziałami ratunkowymi.
WCKRM dysponować będzie informacjami dotyczącymi wolnych stanowisk intensywnej terapii i intensywnego nadzoru, charakterystyki szpitali (m.in. udzielanych świadczeń zdrowotnych, w tym możliwości hospitalizacji pacjenta), ilości i lokalizacji dostępnych zespołów ratownictwa medycznego, placówek krwiodawstwa i krwiolecznictwa, jak również rozmieszczenia pracowni tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego oraz placówek pomocy społecznej.
- Obecnie każde centrum powiadamiania ratunkowego ma informacje na swoim polu działania, nie dysponuje natomiast danymi z całego województwa. Lekarze karetek pogotowia sami lub przy pomocy dyspozytorów poszukują oddziałów, w których można umieścić pacjenta. Tak się dzieje np. w przypadkach poszukiwania respiratora dla osób z niewydolnością oddechową - tłumaczy Jan Koza, dyspozytor WCKRM. - Teraz to się zmieni. Dzięki informacjom z naszego centrum będzie można szybko kierować pacjenta do konkretnego szpitala. To jest właśnie koordynacja.
(PSZ)
"Dziennik Polski" 2006-03-17
Autor: ab