Szpitale pod namiotami
Treść
W Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kraków-Balice odremontowano salonik dla VIP-ów. To tu 28 maja papież Benedykt XVI spotka się z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim. Po spotkaniu na płycie lotniska odbędzie się uroczystość pożegnania Ojca Świętego. Lotnisko będzie zamknięte dla pasażerów w godz. 15.00 - 20.30. (GEG)
Ponad 300 patroli na Błoniach a 20 na dworcach kolejowych i ulicach prowadzących do Błoń, kilka szpitalnych namiotów medycznych, 50 karetek (w tym jedna z Wielkiej Brytanii i osiem z Niemiec), wzmocnione dyżury w szpitalnych oddziałach ratunkowych - to zabezpieczenie medyczne w czasie pielgrzymki Benedykta XVI w Małopolsce.
Nad zdrowiem pielgrzymów czuwać będzie ponad 3,5 tys. lekarzy, pielęgniarek i wolontariuszy.
Uliczne patrole mają pomagać pielgrzymom w dniach 26-28 maja. W Łagiewnikach specjalny namiot stanie 27 maja, na Błoniach szpitale zorganizują 7 namiotów na potrzeby uczestników mszy św. odprawionej 28 maja. W sektorach będzie 40 patroli stałych oraz 276 ruchomych i to do nich powinni się zgłaszać pielgrzymi wymagający pomocy lekarskiej lub pielęgniarskiej. Całodobowe ambulatorium zostanie uruchomione w szpitalu reumatologicznym przy Błoniach oraz w klasztorze Franciszkanów naprzeciwko Kurii Metropolitalnej.
Odpowiedzialni za opiekę medyczną apelują do pielgrzymów o zabranie napojów, jedzenia, nakrycia głowy, parasola i wygodnego obuwia. Chorzy powinni mieć przy sobie zażywane leki, a nawet kartę choroby czy np. kartę ciąży lub książeczkę cukrzycową (znacznie ułatwi to udzielenie pomocy).
Ograniczenia
W dniach 26-28 maja kierowcy podróżujący po Małopolsce muszą się liczyć z dużymi utrudnieniami, m.in. wstrzymaniem ruchu na czas przejazdu papieskiej kolumny. Szczególnych utrudnień i ograniczeń trzeba spodziewać się w Krakowie oraz na trasie do Wadowic i Oświęcimia. Zapowiedziano, że w dniach 26-28 maja będzie obowiązywać zakaz przewodu materiałów niebezpiecznych.
28 maja w godz. od 15.00 do 20.30 zostanie zamknięte lotnisko w Balicach. Jest to związane z przygotowaniami oraz z przebiegiem ceremonii oficjalnego pożegnania papieża.
W dniach 26-28 maja w miejscach, gdzie planowany jest pobyt Benedykta XVI, wprowadzony zostanie zakaz sprzedaży i podawania alkoholu.
Wojewoda małopolski zamierza wprowadzić zakaz używania materiałów i wyrobów pirotechnicznych. Obejmie on obszary, w których będzie przebywał papież.
Informacje
W dniach 19-25 maja w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim zostaną uruchomione dwa telefony informacyjne: (012) 61-60-977 (w godz. 8-16) i 0-800 200-001 (całodobowy). Przed samą pielgrzymką specjalną infolinię uruchomi także policja.
Na stronie internetowej archidiecezji krakowskiej - www.diecezja.pl - można znaleźć najważniejsze informacje dotyczącej zbliżającej się pielgrzymki Benedykta XVI.
www.benedykt.krakow.pl - to strona internetowa miasta Krakowa (w 6 językach), m.in. z programem pielgrzymki, trasami przejazdów Benedykta XVI, wykazem parkingów oraz listą imprez kulturalnych towarzyszących papieskiej wizycie.
Informacje o ograniczeniach w ruchu, trasach objazdowych i obowiązujących zakazach można znaleźć na stronie internetowej www.malopolska.policja.gov.pl.
Na stronie internetowej www.malopolska.pl/pielgrzymka umieszczono nie tylko informacje o wizytach Jana Pawła II i Benedykta XVI w Małopolsce, ale także vademecum pielgrzyma z informacjami o miejscach spotkań z papieżem, wykazem parkingów, planem sektorów na Błoniach oraz informacje o udzielaniu pomocy medycznej pielgrzymom. (GEG)
***
Konferencje o stanie przygotowań do papieskiej pielgrzymki zorganizował wczoraj wojewoda małopolski i marszałek małopolski. Były to osobne konferencje, zorganizowane w odstępie 60 minut, w tym samym budynku, gdzie mieszczą się oba urzędy. Spory zakres przekazywanych informacji (dotyczący opieki medycznej) pokrywał się ze sobą.
Wygląda na to, że ważniejsze od informacji o stanie przygotowań okazało się to, kto je przekazuje. Chyba jednak lepszym rozwiązaniem jest informowanie dziennikarzy przez jedno centrum prasowe, by nie trzeba było się domyślać, dlaczego wojewoda i marszałek nie mogą wspólnie występować na konferencjach prasowych.
GRZEGORZ SKOWRON
"Dziennik Polski" 2006-05-16
Autor: ab