Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Szansa na pracę

Treść

Poborowi będą patrolować ulice

Kolejnych 50 poborowych z Małopolski ma szansę odbyć służbę wojskową w Komendzie Stołecznej Policji. To już drugi nabór z naszego województwa do służby kandydackiej w Warszawie.

Służba kandydacka trwa 12 miesięcy i odbywa się w systemie skoszarowanym. Po 6 tygodniach przygotowania teoretycznego i praktycznego policjanci trafiają do patroli ulicznych. Ci, którym ta praca się spodoba - a dodatkowo zaliczą testy psychologiczne i rozmowę kwalifikacyjną - mają gwarancję zatrudnienia na stałe w policji. To nowość, do tej pory bowiem po ukończeniu służby kandydackiej ustawiali się w kolejce po pracę razem z cywilami i zaliczali po kolei wszystkie egzaminy.

Zmiany - korzystne dla poborowych - dotyczą także rekrutacji do służby kandydackiej. Od dzisiaj nie muszą już zgłaszać się z dokumentami do komendy wojewódzkiej w Krakowie, lecz mogą je składać w komendach powiatowych lub miejskich, najbliższych miejsca zamieszkania. Jeśli zostaną wstępnie zakwalifikowani, testy sprawnościowe, badania psychologiczne i lekarskie będą zaliczać w Krakowie, a nie jak dotychczas w szkole policyjnej na Śląsku.

Dokumenty wymagane do przyjęcia do służby kandydackiej to: kwestionariusz osobowy, podanie, życiorys napisany odręcznie, oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz kserokopie: świadectwa ukończenia szkoły średniej, dowodu osobistego i książeczki wojskowej (1 i 2 strona oraz strona, na której znajduje się wpis o kategorii zdrowia). Kwestionariusz osobowy można dostać w komendach powiatowych i miejskich, w recepcji KWP w Krakowie lub pobrać ze strony internetowej www.malopolska.policja.gov.pl). Na tej samej stronie znajduje się również wzór podania.

Wszyscy, którzy spełnią wymagania formalne, skierowani zostaną na egzamin sprawnościowy, składający się z pięciu konkurencji. Muszą m.in. zaliczyć testy wytrzymałościowe i zwinnościowe, rzut 3-kilogramową piłką lekarską i podciąganie na drążku. Ci, którym to się uda, przejdą badania psychologiczne i lekarskie.

Pozytywne zaliczenie wszystkich testów oraz badań powinno gwarantować przyjęcie w kwietniu do służby kandydackiej. Gdyby jednak dla kogoś wiosną zabrakło miejsca, to ma jeszcze szansę w drugiej połowie roku. 2 października i 4 grudnia rozpoczną bowiem służbę kandydacką w warszawskiej policji kolejni poborowi z Małopolski. Przewiduje się wtedy przyjęcie w sumie 95 osób.

(EK)

"Dziennik Polski" 2006-01-25

Autor: ab