Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Święto Soli

Treść

ogólnopolska impreza muzealno-plenerowa.
Zamek Żupny Wieliczka 7.06.2009
Zamek w Bielsku Białej 21.06.2009

 
Już po raz siódmy Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza do Zamku Żupnego na „Święto Soli”. Tematem wiodącym jest „Salt Tours – niezwykłe podróże polskiej soli”. W prezentacji multimedialnej zaprezentowane zostaną zarówno przedsięwzięcia muzealne („Sól dla Rzeczypospolitej. Spław soli Wisłą” – 2000 r., „Solnym szlakiem z Wieliczki na Orawę – transport soli wozem” – 2003 r.,) jak i marketingowe (obecność solanki z Dębowca koło Skoczowa w polskim pawilonie wystawowym na EXPO w hiszpańskiej Saragossie – 2008 r.). Wątki te będzie można prześledzić także w pokazie „Filmów z solą w tle”. Temat rozszerzy i dopełni spotkanie z Jakubem Pająkiem, uczestnikiem wyprawy Tuaregów po sól (w głąb Sahary), laureatem tegorocznego Kolosa w kategorii podróże.
Obok prezentacji dawnych i obecnych ośrodków produkcji soli w Polsce oraz sanatoriów i uzdrowisk solankowych pokażemy dawne metody warzenia soli (z solanki), kruszenia soli kamiennej, nabijania beczek solą rumową i ładowania na XVII w. wóz konny. Obok znajdą się warsztaty rzemieślników produkujących przedmioty niezbędne do produkcji i wydobycia soli (garncarz, bednarz, kowal, powroźnik). W staropolskiej „jatce solnej” można będzie kupić sól w kruchach i tzw. „warzonkę”. Na stoiskach firm handlowych pojawią się nowoczesne produkty solne.
Dla dzieci przygotowane są warsztaty edukacyjne – „Kuchnia z solą i bez” (tu m.in. kiszenie kapusty, zasalanie warzyw, lepienie solniczek z masy solnej), malowanie solniczek porcelanowych, lepienie wielkiej glinianej solniczki, czy „zjazd u liny” z baszty zamkowej, w sposób nawiązujący do opuszczania się górników do kopalni na linie kieratu.
W programie artystycznym znajdzie się m.in. inscenizacja sporu staropolskich kupców solnych – „prasołów” o prawo wywozu soli wielickiej na Śląsk, załadunek wozu z solą dla Bielska, przytoczenie wrażeń Henryka Siemiradzkiego ze zwiedzania wielickiej kopalni w 1871 r.
Estrada na dziedzińcu będzie jak zwykle miejscem konkursów dla dzieci i dorosłych, rozmów z Gośćmi Święta, występów muzycznych. Dostępne będą wystawy stałe Muzeum (w tym kolekcja solniczek) i wystawa czasowa „Nicią malowane. Tkaniny artystyczne”
Każde „Święto Soli” składa się z dwóch części: pierwsza odbywa się na Zamku Żupnym w Wieliczce, druga – w innej miejscowości związanej z solą. Partner drugiej części Święta jest naszym Gościem Specjalnym. W tym roku jest to miasto Bielsko-Biała, leżące na starym szlaku handlowym, mające w swej historii silne tradycje pośrednictwa w handlu solnym. Swoje dziedzictwo (wraz z tradycjami handlowymi i włókienniczymi) oraz współczesność Bielsko-Biała zaprezentuje w Wieliczce na centralnym stoisku a także poprzez własny program estradowy i prelekcje tematyczne.
Załadowany na dziedzińcu zamkowym wóz z beczkami soli pojawi się 21.06.2009 r. w Bielsku-Białej, rozpoczynając drugą część „Święta Soli”. Będzie ono połączone z organizowanym przez Muzeum Miejskie w Bielsku-Białej „IV Średniowiecznym Jarmarkiem Świętojańskim”. Tym razem, Muzeum Żup Krakowskich, występując w roli gościa, zaprezentuje wystawę plenerową poświęconą warzelnictwu i górnictwu solnemu, pokaz warzenia i kruszenia soli, kram solny, inscenizację wjazdu wozu z solą w asyście kupców i straży solnej oraz poprowadzi warsztaty dla najmłodszych (zabawy z masa solną, zdobienie solniczek).
Patronat medialny: TVP Kraków, Radio VOX, Polska Gazeta Krakowska, TTG, Miesiąc w Krakowie
Partner: LajkonikŚwięto Soli w Wieliczce – 7 czerwca
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

W programie:
9.30 – 18.00 prezentacja stoisk producentów i dystrybutorów soli, uzdrowisk solankowych, oraz miasta Bielsko-Biała, jatka solna, karczma, pokazy plenerowe (rzemieślnicze, solowarskie), zabawy (zjazd u liny), warsztaty edukacyjne dla dzieci, zwiedzanie stałej ekspozycji w Zamku Żupnym (m.in. „Kolekcji solniczek”) oraz wystawy „Nicią malowane. Tkaniny artystyczne.”
10.50 - Sól dla Białej i Bielska – załadunek wozów. (inscenizacja)
11.00 - oficjalne rozpoczęcie imprezy przez Dyrektora Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
11.30 - 12.30 - „Salt Tour” – niezwykłe podróże polskiej soli - prezentacje multimedialne (Sala Gotycka)
„ Sól dla Rzeczypospolitej. Spław soli Wisłą”
– mgr M. Międzobrodzka
„ Solnym szlakiem z Wieliczki na Orawę” – mgr M. Skubisz
„ Bielsko-Biała – miasto na solnym szlaku”:
- dr B. Chorąży : „Średniowieczne początki miasta Bielska
- mgr P. Kenig: Bielsko i Biała. Z dziejów pogranicza śląsko-małopolskiego (XVI-XX w.).
„Zabłocka Solanka Termalna na Expo 2008 w Saragossie”
– mgr K. Leszczyna
12.00 - „Warzenie przez rz” – pogadanka przy stoiskach solo- i piwowarskim
12.30 – gra Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli „Wieliczka”
13.00 – „Kosz z solą” - prezentacja firm producenckich, handlowych
i ośrodków leczniczych
13.00 – 17.00 „Filmy z solą w tle” (budynek południowy)
„Sól dla Rzeczypospolitej. Spław soli Wisłą” – 2000 r.
„Solny Skarb”- 2008 r.
13.30 – „Diabelska jazda” czy „Pochodnie Nerona” – wrażenia
H.Siemiradzkiego ze zwiedzania wielickiej kopalni
(inscenizacja)
14.00 – „Krajobrazy traktu solnego Podbeskidzia”
(Muzeum w Bielsku-Białej)
Bielska Drużyna Najemna – strażnicy wczesnośredniowiecznej tradycji grodziska w Starym Bielsku (inscenizacja historyczna)
Muzyka i folklor górali Beskidu Śląskiego – występ zespołu „Wałasi”
15.00 – 15.30 i 16.00 – 16.30 konkursy rodzinne
15.30 – 16.00 i 16.30 – 17.00 - gra „Quartet Klezmer Trio“
17.00 - „Sól Sahary” – spotkanie z Jakubem Pająkiem, uczestnikiem karawany wędrującej po sól przez największą pustynię świata, zdobywcą tegorocznej nagrody Kolosa w kategorii Podróże
(Sala Gotycka)
Święto Soli w Bielsku-Białej – 21 czerwca
w ramach IV Jarmarku Świętojańskiego,
organizowanego przez Muzeum w Bielsku-Białej

W programie m.in.:
10.00 – 21.00 Zwiedzanie wystawy plenerowej „Sól”, poświeconej warzelnictwu, górnictwu i handlowi solnemu, pokaz warzenia soli, warsztaty – zabawy z solą, kram – jatka solna (Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka)
12.30 – Wyjazd wozu kupców solnych z Wieliczki z Rynku w Białej
w kierunku Bielska (Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka)
13.00 – Przybycie orszaku księcia cieszyńskiego – odczytanie przywileju na wolny skład solny w mieście Bielsku (1440 r.) (Muzeum w Bielsku- Białej)
13.15 - Uroczysty wjazd wozu kupców solnych z Wieliczki w granice dawnego Bielska i przekazanie beczki soli władzom Miasta (Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka)
Szczegółowy program IV Jarmarku Świętojańskiego na stronie www.muzeum.bielsko.pl
Patronat medialny: TVP Kraków, Radio VOX, Polska Gazeta Krakowska, TTG, Miesiąc w Krakowie
Partner: Lajkonik

Autor: wa

Tagi: swieto soli