Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Świadkowie opowiedzą o niemieckich obozach śmierci

Treść

Niemieckie obozy zagłady to temat najbliższego spotkania Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Krakowie. O tym, kto jest odpowiedzialny za jedną z największych zbrodni XX wieku, opowiedzą świadkowie tych wydarzeń: Stanisław Szuro oraz Józef Stós.

Świadectwo osób, które przeszły przez niemieckie obozy zagłady, będzie jedną z odpowiedzi na krzywdzące Polaków publikacje w prasie niemieckiej, które próbują rozproszyć odpowiedzialność Niemców za ich funkcjonowanie.
O realiach tam panujących opowie Józef Stós, który 3 maja 1940 roku był aresztowany i osadzony w więzieniu w Tarnowie, skąd 14 czerwca został wywieziony pierwszym transportem do KL Auschwitz, gdzie otrzymał numer 752. Zanim w maju 1945 roku udało mu się powrócić do Polski, przeszedł jeszcze przez obozy KL Sachsenhausen i KL Buchenwald.
Swoją historię opowie też Stanisław Szuro, były żołnierz ZWZ. Aresztowany w 1942 roku najpierw trafił do więzienia na Montelupich, a następnie do obozu w Pustkowiu. Po likwidacji tego obozu, w czerwcu 1944 roku, został przewieziony do Sachsenhausen-Oranienburg, gdzie pracował w komandzie murarzy. W styczniu 1945 roku trafił do Bergen-Belsen. Szuro powrócił do kraju w czerwcu 1945 roku, gdzie rozpoczął pracę w antykomunistycznej Lidze Walki z Bolszewizmem, za co został skazany na karę śmierci. Na mocy amnestii wyrok zamieniono na 15 lat więzienia. Stanisław Szuro odzyskał wolność w 1956 roku.
Relacje świadków uzupełni historia ks. kanonika Leona Stępniaka, który był aresztowany przez gestapo w styczniu 1940 roku. Poprzez klasztor w Lubiniu i Fort VII w Poznaniu kapłan został wywieziony w maju 1940 roku do obozu w Dachau, gdzie otrzymał numer obozowy 11424. Od sierpnia był więźniem w kamieniołomach w Gusen, a do Dachau wrócił w grudniu 1940 roku. Wówczas otrzymał numer obozowy 22036. Po uwolnieniu z KL Dachau (w kwietniu 1945 roku) od sierpnia do października 1945 r. był kapelanem w obozie cywilnym dla Polaków w Kolonii-Etzel. Został tam współzałożycielem "Gazety Polskiej". Do Polski wrócił w listopadzie 1945 roku. Jego historię przedstawi Anna Jagodzińska z Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN-KŚZpNP w Warszawie.
Spotkanie odbędzie się 26 maja (wtorek) o godz. 12.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Jego organizatorami są Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego "Grota".
Problem opisuje też Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej, którego ostatnie wydanie w całości poświęcone zostało niemieckim obozom koncentracyjnym i sowieckim łagrom, a także powojennym obozom NKWD na ziemiach polskich. W publikacji zamieszczony został m.in. obraz obozowej gehenny czy opis zmagań lekarzy więźniów o ocalenie istnień ludzkich w fabrykach śmierci. W Biuletynie IPN opublikowane są też fragmenty raportu rotmistrza Witolda Pileckiego o tworzeniu konspiracji w Auschwitz-Birkenau.
Marcin Austyn
"Nasz Dziennik" 2009-05-22

Autor: wa