Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Św. Jan Paweł II inspiracją wielu dzieł. Uczelnie, szkoły, szpitale i fundacje dają świadectwo o tym, co jego pontyfikat wniósł w życie naszej Ojczyzny i całego świata

Treść

W obliczu ataków na postać św. Jana Pawła II instytucje związane z Papieżem Polakiem stają dziś w jego obronie. Uczelnie, szkoły, szpitale oraz  fundacje dają świadectwo o tym, co jego pontyfikat wniósł w życie naszej Ojczyzny i całego świata.

Święty Jan Paweł II w swoim życiu oraz nauczaniu rozwinął wszystko to, co jest bogactwem kultury polskiej, jako części kultury europejskiej i chrześcijańskiej. Dlatego też postać św. Jana Pawła II stała się inspiracją dla wielu ważnych działań – podkreśla szef gabinetu politycznego ministra edukacji i nauki, Radosław Brzózka.

– Stąd jego patronat nad kilkoma uczelniami na Lubelszczyźnie, cieszymy się, że jest patronem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. To inspiracja dla pracy wychowawczej w szkołach stąd ponad tysiąc szkół im. Jana Pawła II w Polsce, ale to także inspiracja dla dzieł miłosierdzia w Polsce, dla dzieł, które w bardzo konkretny sposób służą człowiekowi. Są to instytucje pomocy społecznej, zarówno publiczne, jak i niepubliczne, są to dzieła służące seniorom, młodym ludziom w postaci świetlic środowiskowych. To mnóstwo wspaniałych dzieł miłości, które są realizowane z natchnienia i pod patronatem św. Jana Pawła II – zaznacza szef gabinetu politycznego ministra edukacji i nauki. 

Jedną z takich instytucji jest również Gdański Ośrodek Dokumentacji Papieża Jana Pawła II. To miejsce powstało jako wotum wdzięczności za jego pontyfikat. Ośrodek działa przy parafii pod wezwaniem Opatrzności Bożej w Gdańsku i prezentuje zbiory poświęcone pamięci św. Jana Pawła II.

– Cieszę się z tego ośrodka, że istnieje, że korzystają z niego ludzie. Ze wszystkiego się cieszę, także z pomnika Jana Pawła II, który powstał, gdy była druga wizyta Jana Pawła II do Gdańska (…) i potem przyszedł 2005 rok i odejście Jana Pawła II i to było miejsce dla Gdańszczan, gdzie tłumy trwały na modlitwie i dlatego takie miejsce jest również potrzebne – wyjaśnia ks. prałat Kazimierz Wojciechowski,  proboszcz parafii pod wezwaniem Opatrzności Bożej w Gdańsku. 

Święty Jan Paweł II związany jest również z Uniwersytetem Papieskim w Krakowie. Jak podkreśla ks. prof. Jan Machniak z Uniwersytetu Papieskiego  Jana Pawła II w Krakowie nadanie imienia Jana Pawła II uniwersytetowi to hołd dla Papieża, który był tam profesorem i kanclerzem wydziału teologicznego.

– Dzisiaj przypominanie nauczania św. Jana Pawła II jest bardzo ważne w świecie, który jakby tracił sens i znaczenie nauki Jezusa Chrystusa, kiedy wszystkie religie wydają się jednakowe i równe, tym bardziej powinniśmy pamiętać o tym wielkim nauczaniu św. Jana Pawła II i o tym jego przypominaniu nieustannym, że Jezus Chrystus jest odkupicielem człowieka (…), a jednocześnie to On uczy nas wzajemnego szacunku i poszanowania – zaznacza ks. prof. Jan Machniak.

Patronat świętego Polaka przyjęło również wiele fundacji. Jednak na Lubelszczyźnie do dziś działa fundacja, którą powołał sam św. Jan Paweł II.

– Jest to jedyna fundacja do tej pory na świecie będąca fundacją założoną przez św. dzisiaj Jana Pawła II, pozostałe, oczywiście jest ich wiele, ale one noszą imię Jana Pawła II. Natomiast ta fundacja jest jedyną na świecie, której od samego początku przewodniczył nasz św. Jan Paweł II – podkreśla ks. Jan Strzałka,  dyrektor Domu Fundacji Jana Pawła II w Lublinie. 

Dom Fundacji Jana Pawła II w Lublinie prowadzi program stypendialny dla studentów pochodzących z dawnych krajów komunistycznych, takich jak: Białoruś, Kazachstan czy Ukraina. Na przestrzeni ponad 30 lat działalności programu stypendialnego skorzystało z niego około 1000 absolwentów.

– Staramy się ukształtować pełnego człowieka, żeby ten system wartości chrześcijańskich był również przez nich reprezentowany, a później, kiedy powrócą do swoich krajów rodzinnych, chociaż w ostatnim czasie ze względu na wojnę jest to bardzo trudne, żeby mogli to wychowanie intelektualne i religijne przenosić do swoich ojczyzn – zaznacza ks. Jan Strzałka. 

Święty Jan Paweł II na całym świecie jest kojarzony z Orędziem Bożego Miłosierdzia. Przez cały pontyfikat orędzie to było dla papieża Polaka szczególnym oparciem i niewyczerpanym źródłem nadziei. To św. Jan Paweł II 30 kwietnia 2000 roku zaliczył s. Faustynę Kowalską do grona świętych, a orędzie Miłosierdzia, które z polecenia Jezusa zapisała w swym „Dzienniczku”, przekazał całemu Kościołowi i światu na trzecie tysiąclecie wiary. Na to zwraca dziś uwagę kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, ks. dr Zbigniew Bielas.

– Obchody 20. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, które przeżywaliśmy w ubiegłym roku, uświadomiły nam, jak potężny jest zasięg orędzia o Bożym Miłosierdziu. (…) Dochodziły do nas echa z różnych zakątków świata, jak bardzo rozpowszechniony jest kult Bożego Miłosierdzia i najczęściej było tak, że w sanktuariach Bożego Miłosierdzia są relikwie św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II – podkreśla kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. 

Święty Jan Paweł II patronuje również Sanktuarium Najświętszej Marii Panny  Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Obok sanktuarium powstaje także Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II . Będzie to miejsce, w którym zostaną przedstawione wydarzenia z dziejów naszego kraju, które miały wpływ na kształt dzisiejszej Europy. A wszystko to zostanie wpisane w głos wielkiego Polaka, który całe swoje życie świadczył o takich wartościach, jak: Ojczyzna, naród i patriotyzm.

TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl, 19 marca 2023
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

Autor: mj