Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sukiennice w Brukseli

Treść

- Trębacz, który gra hejnał z wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie, tak naprawdę trąbi na alarm dla Sukiennic, które są w opłakanym stanie - stwierdził Główny Konserwator Muzeum Narodowego w Krakowie Janusz Czop podczas brukselskiego seminarium prezentującego projekt «Nowe Sukiennice».
Zły stan techniczny, nieodpowiednie warunki przechowywania dzieł sztuki, brak udogodnień dla osób niepełnosprawnych, brak możliwości uatrakcyjnienia oferty Muzeum z uwagi na ograniczone warunki lokalowe - to tylko część problemów, z którymi boryka się Galeria XIX-wiecznego Malarstwa w Sukiennicach.

Aby nadgonić europejską czołówkę Muzeum stara się o dofinansowanie swojego wysoko ocenianego przez ekspertów projektu renowacji i modernizacji Galerii XIX-wiecznego Malarstwa w Sukiennicach. Głównymi źródłami finansowania projektu szacowanego na 6 mln euro mogą być środki z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego EOG.

Muzeum od wielu lat stara się o wsparcie finansowe. - Działalność naszej placówki jest nie tylko dostrzegana, ale też doceniana przez publiczność i specjalistów - deklaruje Zofia Gołubiew, Dyrektor Muzeum. Po pozytywnej ocenie projektu „Nowych Sukiennic” w Warszawie, przyszła pora na Brukselę.

We współpracy z Biurem Małopolski w Brukseli i Przedstawicielstwem Miasta Krakowa Muzeum zorganizowało seminarium promujące to przedsięwzięcie. Była to również doskonała okazja do zaprezentowania osiągnięć Małopolski i Krakowa. - Seminarium spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem europejskich regionów, europarlamentarzystów, mediów, a także pracowników Przedstawicielstwa Norwegii przy UE i Norweskiego Mechanizmu Finansowego - mówi Małgorzata Kuźma, Przedstawicielka Krakowa w Brukseli. - Bardzo cieszymy się, że ambasador Marek Grela uczestniczył w naszym seminarium i że gorąco popiera „Nowe Sukiennice” - dodają reprezentanci Małopolski - Magdalena Jagiełło i Tomasz Kapera.
Według planów, dzięki norweskim pieniądzom nie tylko zamontowane zostaną urządzenia techniczne utrzymujące odpowiednią wilgotność i oświetlenie w pomieszczeniach, w których przechowywane są zbiory, ale również przeprowadzona zostanie gruntowna renowacja i modernizacja Galerii.

Po remoncie będziemy mogli oglądać bezcenną kolekcję malarstwa w zupełnie nowych warunkach: wjedziemy na górę przezroczystą windą zainstalowaną wewnątrz zabytkowej klatki schodowej, obejrzymy wystawę tymczasową i prezentacje multimedialne, odpoczniemy przy kawie w kawiarni muzeum i wyjdziemy na taras Sukiennic, z którego roztacza się widok na rynek.

- To jeden z trzech małopolskich projektów z zakresu kultury, który stara się o dofinansowanie z Norweskiego Mechanizmu Finansowego - poinformował marszałek Janusz Sepioł. Ogólnie w Małopolsce złożono 9 projektów do Mechanizmu na łączną kwotę prawie 9 mln euro.
- Seminarium w Brukseli oceniam jako wielki sukces. Nie byłby on możliwy bez współpracy z Biurem Małopolski w Brukseli i Przedstawicielstwem Krakowa w Brukseli - podsumowuje Janusz Czop.

(Sukiennice, fot. Dariusz Zaród)
Kinga Krasoń
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

www.isis.pap.pl
2006-07-17

Autor: wa