Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Studiować bezpiecznie

Treść

Akademia Ekonomiczna przystąpiła do "Zintegrowanego Systemu Bezpieczeństwa".
Krakowska Akademia Ekonomiczna oraz Komenda Miejska Policji w Krakowie podpisały wczoraj porozumienie o przystąpieniu tej uczelni do "Zintegrowanego Systemu Bezpieczeństwa", który jest realizowany przez krakowskie uczelnie wspólnie z policją.



Wdrożenie programu ma służyć zapobieganiu wszelkim kryminogennym sytuacjom i zagrożeniom w związku np. z usytuowaniem kampusu AE w ścisłym centrum Krakowa, w pobliżu centrum komunikacyjnego (dworców PKS i PKP). Akademia przystąpiła do programu jako piąta uczelnia krakowska. Umowę w tej sprawie podpisał prof. Ryszard Borowiecki, rektor AE, i mł. insp. Marek Woźniczka, komendant Miejski Policji w Krakowie.

Wdrożeniem programu na terenie uczelni ma się zająć zespół roboczy złożony z pracowników AE oraz funkcjonariuszy KMP. W jego ramach ma się odbyć cykl spotkań informacyjno-edukacyjnych z zakresu prewencji kryminalnej (profilaktyka obejmująca problematykę narkomanii, bezpiecznych zachowań oraz zabezpieczenia mienia), którym objęci będą wszyscy studenci I roku. Planuje się także przeprowadzenie ankiety wśród studentów, której wyniki pozwolą określić stopień poczucia bezpieczeństwa w tym środowisku. Będzie to punkt wyjścia do podjęcia działań prewencyjnych. W ramach programu planuje się także analizę i ewentualne korekty pod kątem bezpieczeństwa rozwiązań komunikacyjnych na terenie uczelni. Porozumienie zostało zawarte na dwa lata z możliwością przedłużenia na kolejne okresy.

Warto wspomnieć, że w Akademii Ekonomicznej działa już system całodobowego monitoringu, a teren uczelni jest przez całą dobę obserwowany przez zatrudnioną w tym celu firmę ochroniarską.

Współpraca krakowskiej AE z policją ma dłuższą tradycję. Rok temu, w trosce o bezpieczeństwo swoich studentów, władze AE podpisały z Komendą Miejską Policji w Krakowie inne porozumienie. Dotyczy ono przeciwdziałania narkomanii na terenie uczelni. Funkcjonariuszy policji zostali upoważnieni do wkroczenia na teren AE w sytuacji uzasadnionego podejrzenia, że na jej terenie przebywa osoba posiadająca narkotyki, handlująca narkotykami, udostępniająca je innym osobom lub nakłaniająca do ich użycia, lub też w innych sytuacjach, gdy np. zachodzi podejrzenie, iż odbywa się tam produkcja narkotyków lub znajdują się substancje, które mogą być podstawą do ich wytwarzania.

Kolejnym przejawem współpracy AE z policją jest wzajemna wymiana doświadczeń. Ma się ona odbywać w trzech obszarach: logistyki, zarządzania jakością i zarządzania zasobami ludzkimi. W przyszłym roku akademickim AE otworzy na studiach podyplomowych specjalny kierunek dla funkcjonariuszy policji, na którym wykładać będą pracownicy akademii, m.in. specjaliści od prewencji przestępczości gospodarczej. Udogodnieniem dla słuchaczy w mundurach będzie prowadzenie zajęć w siedzibie komendy. Studenci natomiast będą mogli odbywać praktyki w policji, pełniąc m.in. funkcję tłumaczy wobec zagranicznych turystów w przypadkach przestępstw.

(G), "Nasz Dziennik" 2007-04-05

Autor: ea