Studia jednolite
Treść
Ten rok jest dla nas szczególny. Istniejemy już 60 lat - mówił rektor Jerzy Stuhr podczas wczorajszej inauguracji roku akademickiego w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie.
- Z racji wielu imprez w mieście, nasze skromne obchody jubileuszowe odbędą się w drugiej połowie roku akademickiego - podkreślił rektor.
Wczoraj podczas inauguracji indeksy odebrało 35 studentów I roku, w tym 28 przyszłych aktorów, 5 reżyserów i dwóch dramaturgów teatru.
Uroczystość, która odbywała się, jak od lat, na Scenie im. St. Wyspiańskiego, zgromadziła liczne rzesze studentów, pedagogów oraz przedstawicieli środowiska artystycznego. W przemówieniu Jerzy Stuhr, wbrew tradycjom, nie przedstawił podsumowania działalności uczelni. Skupił się natomiast na nowej ustawie, w myśl której uczelnie przechodzą na trzystopniowy system nauczania (licencjat, magisterskie studia uzupełniające oraz studia podyplomowe).
- Po głębokiej analizie, zebraniu opinii wielu osób doszliśmy do wniosku, że studia aktorskie, jak i reżyserskie muszą być jednolite - mówił rektor. Następnie przedstawił wiele argumentów na poparcie tych słów. Zwrócił uwagę m.in. na to, że szkoła kształci elity artystyczne i nauka jest procesem twórczym będącym połączeniem nauki zawodu z humanistyką, stąd nie można rozdzielać procesu kształcenia na studia zawodowe i magisterskie; dla zdolnych zakończenie studiów licencjackich stanowiłoby pokusę ruszenia w zawód bez dalszej nauki; wprowadzenie dwustopniowych studiów doprowadziłoby także do wydłużenia ich czasu o rok (w tej chwili nauka trwa 4 lata), co podniosłoby koszty.
- Kultura powinna być różnorodna, oryginalna. Polski model kształcenia mógłby wzbogacić system kształcenia europejskiego - mówił Jerzy Stuhr. - Wierzę, że podczas posiedzenia Rady Głównej Szkolnictwa Artystycznego, które odbędzie się 13 października, nasze postulaty zostaną pozytywnie rozpatrzone - podkreślał.
Podczas wczorajszej uroczystości wręczono także medale i odznaczenia. M.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski V klasy zostali uhonorowani Mikołaj Grabowski i Jan Peszek, Złoty Krzyż Zasługi odebrali Agnieszka Mandat i Józef Opalski. Natomiast Medalem Komisji Edukacji Narodowej uhonorowano Olgę Szwajgier i Jerzego Stuhra.
Atrakcją inauguracji roku akademickiego był wykład Adama Michnika "Rana na czole Adama M." Autor wcielił się w rolę wielkiego lustratora i poprzez zestawienia cytatów od współczesnych Adamowi Mickiewiczowi, aż po obecnych krytyków literatury, przeprowadził analizę, z której wynikało, że wielki poeta mógłby być postrzegany jako kolaborant i zdrajca.
(AMS)
"Dziennik Polski" 2005-10-07
Autor: ab