Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Stowarzyszenie senatora Zająca

Treść

W Jaśle powstało Stowarzyszenie im. Senatora Stanisława Zająca, który poległ 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej. Dwudziestu członków-założycieli - wśród nich krewni, przyjaciele i współpracownicy senatora - chce kultywować pamięć o nim i kontynuować jego dzieło.
- Mąż miał wielu przyjaciół, którzy chętnie z nim współpracowali podczas pracy prawniczej, a także później w działalności publicznej jako posła czy senatora. Dlatego zgodziłam się na utworzenie stowarzyszenia i członkostwo w tym gremium - powiedziała "Naszemu Dziennikowi" senator Alicja Zając, wdowa po senatorze Stanisławie Zającu. - Zależy nam na promocji postaw patriotycznych, upowszechnianiu kultury narodowej, a także na działalności społecznej ukierunkowanej na pomoc najuboższym rodzinom. Będziemy też zabiegać o dogłębne wyjaśnienie przyczyn katastrofy, w której pod Smoleńskiem zginęło tak wiele osób zasłużonych dla Polski - dodaje senator Alicja Zając.
Prezesem Stowarzyszenia im. Senatora Stanisława Zająca został Jerzy Sołtys. Stanisław Zając był posłem na Sejm I, III, V i VI kadencji, a od 2008 r. senatorem RP wybranym w okręgu przemysko-krośnieńskim, który zajął miejsce w wyższej izbie parlamentu po zmarłym nagle senatorze Andrzeju Mazurkiewiczu. W III kadencji Sejmu, w latach 1997-2001 Stanisław Zając był wicemarszałkiem Sejmu.
Z wykształcenia prawnik, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, był człowiekiem niezwykle popularnym i cenionym na Podkarpaciu, o czym świadczą jedne z najlepszych wyników wyborczych w kraju. Tylko w wyborach uzupełniających do Senatu w 2008 r. zdobył blisko połowę wszystkich oddanych głosów. Był szanowanym i uznanym politykiem, którego postawę ceniła także Polonia m.in. w Australii, Brazylii, Peru czy Stanach Zjednoczonych. Spotkanie połączone z prezentacją Stowarzyszenia im. Senatora Stanisława Zająca odbędzie się jutro o godz. 17.00 w sali wystawowej Jasielskiego Domu Kultury.
Mariusz Kamieniecki
Nasz Dziennik 2011-01-12

Autor: jc