Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski im. prof. Jana Szyszko sprzeciwia się zmianom wprowadzanym przez resort klimatu w gospodarce leśnej

Treść

Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski im. prof. Jana Szyszko sprzeciwia się planowanym zmianom w gospodarce leśnej. Resort klimatu chce wyłączyć z użytkowania znaczne powierzchnie Lasów Państwowych w Białymstoku, Gdańsku, Krośnie, Wrocławiu i Radomiu. Na wyłączonych terenach miałyby powstać zamknięte dla ludzi rezerwaty. Ministerstwo Klimatu i Środowiska twierdzi, że chce w ten sposób chronić klimat i różnorodność biologiczną.

Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski, prof. Roman Niżnikowski, alarmuje, że doprowadzi to do destrukcji polskiego sektora leśno-drzewnego i efektów pracy wielu pokoleń leśników [czytaj więcej].

To z jednej strony generuje starty dla przemysłu drzewnego, a z drugiej strony wcale nie przywracamy bioróżnorodności, ale budujemy podstawy do rozwijania się „bezrobocia”, bo jeżeli te tereny nie będą zagospodarowane w racjonalny, w zrównoważony sposób (z tego żyje wiele grup zawodowych), to będzie nam rosło bezrobocie i wcale nie będzie efektu poprawy warunków przyrodniczych czy poprawy środowiska – wyjaśnił.

Prof. Roman Niżnikowski wskazał, że działania obecnej ekipy rządzącej wynikają przede wszystkim z przesłanek ideologicznych. Dodał, iż to właśnie funkcjonowanie Lasów Państwowych w obecnej formie odgrywa kluczową rolę w ochronie gatunków i rozwoju bioróżnorodności.

Poniżej prezentujemy pełną treść stanowiska Stowarzyszenia, które dostępne jest w dzisiejszym „Naszym Dzienniku”.

Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski im. prof. dr. hab. Jana Szyszko, uczestnicząc w prowadzonych przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe konsultacjach dotyczących planowanych zmian w gospodarce leśnej, polegających na wyłączeniu z użytkowania znacznych powierzchni leśnych w RDLP: Białystok, Gdańsk, Krosno, Radom i Wrocław, wyraża swój zdecydowany sprzeciw wobec sposobu i zakresu wprowadzanych ograniczeń. Nasz sprzeciw uzasadniamy w następujący sposób:

1Wydane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska moratorium na wycinkę lasów z 8 stycznia 2024 roku, z którym związane są obecne konsultacje, wpisuje się w realizację unijnych strategii, m.in. „Strategii na Rzecz Bioróżnorodności 2030”. Strategia ta polega na ograniczaniu bądź wyłączaniu funkcji użytkowej lasu na rzecz ochrony różnorodności biologicznej i klimatu. Realizacja podstawowych funkcji lasu: ekologicznych, gospodarczych i społecznych, jest do pogodzenia w ramach formuły lasu wielofunkcyjnego, zagospodarowanego zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, co zostało potwierdzone w praktyce. Zachowanie różnorodności biologicznej, jak i zwiększanie funkcji klimatycznej lasu wymaga czynnej ochrony, polegającej także na użytkowaniu lasu. Mocno forsowane przez UE i wspierane przez lobbystów wyłączanie znacznych powierzchni lasów z użytkowania jest motywowane ideologiczne i nie ma merytorycznego uzasadnienia. Wyłączenie lub ograniczenie użytkowania surowcowego lasów stoi nie tylko w sprzeczności z założeniami zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego, lecz wbrew oczekiwaniom nie przyczyni się do poprawy roli lasu w sekwestracji dwutlenku węgla, lecz wręcz przeciwnie. 2W trudnym położeniu znajdują się dziś polscy leśnicy, obchodzący w tym roku 100-lecie Lasów Państwowych, gdyż poddani są bezpodstawnej krytyce za rzekome niszczenie lasów, a jednocześnie są zobowiązani do realizacji nowej polityki leśnej, która jest zaprzeczeniem ich dotychczasowej wiedzy i doświadczenia, a przede wszystkim zagrożeniem dla trwałości lasów i ciągłości ich podstawowych funkcji.

3Bogactwo przyrodnicze polskich lasów należy do unikatowych w skali Europy, co jest najlepszym świadectwem poprawności i skuteczności prowadzonej w nich gospodarki leśnej, opartej na doświadczeniu i stale uzupełnianej wiedzy naukowej. Wskazane ww. moratorium lasy z powodzeniem pełniły do tej pory swoją wielofunkcyjną rolę, zachowując obecne walory. Wyłączanie ich z użytkowania w sposób arbitralny na poczet przyszłych szczególnych form ochrony przyrody, jak parki narodowe czy rezerwaty, jest działaniem sprzecznym zarówno z przyjętymi procedurami, jak i ze zdrowym rozsądkiem. Tego rodzaju działania wymagają szczegółowej oceny skutków gospodarczych i społecznych, a także przyrodniczych. Lokalna społeczność, dla której las jest miejscem pracy i źródłem utrzymania dla całych rodzin, jak również pracownicy i właściciele wielu firm związanych z przemysłem drzewnym i meblarskim potwierdzili swoje zaniepokojenie proponowanymi zmianami, uczestnicząc w protestach z udziałem przedstawicieli różnych grup zawodowych i społecznych.

Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski im. prof. dr. hab. Jana Szyszko, którego jednym z celów jest propagowanie i wprowadzanie w życie idei trwałego i zrównoważonego rozwoju gospodarczego przy poszanowaniu praw natury, stanowczo sprzeciwia się planowanym zmianom w gospodarce leśnej, polegającym na wyłączeniu z użytkowania znacznych powierzchni leśnych. Działania te wynikają głównie z przesłanek ideologicznych, a nie merytorycznych. Stanowią zagrożenie dla trwałego i zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego naszego kraju.

Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski im. prof. dr. hab. Jana Szyszko

RIRM/radiomaryja.pl

źródło: radiomaryja.pl, 31 lipca 2024

Autor: dj