Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sportretować miasto

Treść

Starych zdjęć, dokumentów i wspomnień z Nowej Huty poszukuje Adam Gryczyński, szef Foto-Galerii Nowohuckiego Centrum Kultury. Chciałby z nich stworzyć "Portret miasta".

Adam Gryczyński od wielu lat ratuje stare nowohuckie zdjęcia. Archiwizuje je, odnawia i prezentuje na ogólnodostępnych wystawach w Nowohuckim Centrum Kultury. Do jego największych sukcesów należy ekspozycja "50 lat Nowej Huty". Ponad tysiąc archiwalnych zdjęć m.in. Stanisława Senissona, Henryka Hermanowicza, Wiktora Pentala, Henryka Makarewicza, Stanisława Gawlińskiego i Jana Zycha przyczyniło się do zwiększenia zainteresowania historią Nowej Huty.

"Mam świadomość, że był to zaledwie niewielki fragment dokumentacji, która uległa przez lata rozproszeniu, a w wielu wypadkach nawet całkowitemu zniszczeniu" - pisze Adam Gryczyński, prosząc o pomoc w dotarciu do prywatnych zbiorów nowohuckich pamiątek. "Oczekuję na odzew i wierzę, że się nie zawiodę! Ważny jest nawet najmniejszy ślad, mogący naprowadzić mnie na jakieś zapomniane archiwum fotografii o Nowej Hucie" - podkreśla. Interesują go także przedwojenne zdjęcia z: Bieńczyc, Mogiły, Krzesławic, Luboczy, Branic, Ruszczy, Łuczanowic i Grębałowa. Co może być na fotografiach? Właściwie wszystko: ludzie, ich obyczaje, wydarzenia publiczne i rodzinne uroczystości, architektura...

Adam Gryczyński zamierza zapisać odnalezione zdjęcia w formie cyfrowej. To uchroni je od zniszczenia. Najciekawsze chciałby - za zgodą właścicieli - pokazywać na ogólnodostępnych wystawach i w Internecie. - Gwarantuję zwrot powierzonych materiałów natychmiast po ich skopiowaniu, podanie źródeł ich pochodzenia i respektowanie praw autorskich - zapewnia. Ważne są dla niego także wspomnienia starszych osób. Chciałby zapisać je na wideo.

Po co to wszystko? - Pragnę przekazać obecnym i następnym pokoleniom cząstkę osiągnięć ludzi, biur projektowych, firm i zakładów przemysłowych, których wspólny wysiłek wygenerował przed laty architektoniczny i urbanistyczny fenomen - Nową Hutę - pisze Adam Gryczyński w swoim apelu. Znalazła się tam także prośba o wsparcie finansowe projektu. Najbardziej potrzebny jest sprzęt komputerowy, który umożliwiłby obróbkę i bezpieczne przechowywanie zdjęć.

(KK) Kontakt, telefon

Kontakt z Adamem Gryczyńskim. Adres: Dział Fotograficzno-Filmowy Nowohuckiego Centrum Kultury (pokój 118), al. Jana Pawła II 232, 31-913 Kraków; telefon: (012) 644-07-71; e-mail: gryczynski@poczta.onet.pl, fotogaleria@nck.krakow.pl. Zdjęcia z poprzednich wystaw o Nowej Hucie zrealizowanych w Foto-Galerii można obejrzeć pod adresem www.nck.krakow.pl/foto-galeria

"Dziennik Polski" 2006-02-03

Autor: mj