Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Spór wokół Sądu Najwyższego

Treść

Narasta spór wokół Sądu Najwyższego. Oliwy do ognia dolała decyzja grupy sędziów tego sądu, którzy wbrew prawu zawiesili uchwalone niedawno przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym.

Decyzja Sądu Najwyższego o zawieszeniu część nowych przepisów dotyczących tego sądu i wysyłania pytań do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – zaogniła konflikt wokół reformy wymiaru sprawiedliwości.

– Sąd Najwyższy odpowiedział na oczekiwania Polaków protestujących w obronie rozwalania polskiego sądownictwa. SN pokazał, że ma narzędzia, których może użyć i nie będzie biernie czekał i patrzył na to, jak Prawo i Sprawiedliwość demontuje polski system wymiaru sprawiedliwości – powiedziała poseł Nowoczesnej Kornelia Wróblewska.

SN ma pełne prawo do takich działań – stwierdził poseł Michał Szczerba z Platformy Obywatelskiej.

– To jest nasz wspólny trybunał, wszystkich krajów członkowskich, jeżeli PiS uważa, że Polska nie jest elementem systemu europejskiego sądownictwa, to oznacza, że PiS decyduje się na wyjście z UE – stwierdził Michał Szczerba.

Mamy do czynienia z bardzo niebezpieczną sytuacją – mówił wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z Kukiz 15.

– Grozi nam jakiś dualizm sądowy, prawny. Jest to wszystko wina PiS i sposobu procedowania ustaw o SN i Krajowej Radzie Sądownictwa – tego, że ustawy te ewidentnie łamią konstytucję – podkreślił Stanisław Tyszka.

Działania SN są bezprawne – wskazała Kancelaria Prezydenta RP.

– Mamy do czynienia z zachowaniem, które nie ma podstawy prawnej. Nie ma na to podstawy prawnej ani w prawie europejskim, a już absolutnie próba połączenia prawa europejskiego wraz z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego, nie daje podstawy do formułowania takich postanowień i zawieszania przepisów ustawy – zaznaczył wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.

Sędziowie SN łamią prawo, ich zachowanie pokazuje, że reforma sądownictwa jest konieczna – podkreślił senator PiS Jan Maria Jackowski.

– Sędziowie naruszają obowiązujący porządek prawny i naruszają konstytucję – wskazał Jan Maria Jackowski.

Krytyczne stanowisko wobec działań SN wydała prezes Trybunału Konstytucyjnego, KRS i Prokuratura Generalna. PiS podkreśla, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości nie jest właściwy do rozpatrywania takich spraw.

– Gdyby europejski trybunał w tej sprawie zaczął się wypowiadać, to znaczy, że w Polsce nie obowiązuje konstytucja. Do rozstrzygania zgodności wewnętrznych przepisów prawa stanowionego z polską konstytucją organem odpowiedzialnym i jedynym, który jest w stanie badać tę zgodność jest polski Trybunał Konstytucyjny – dodał Jan Maria Jackowski.

Politycy PiS podkreślają, że konstytucja daje im pełne prawo do zmiany wieku przechodzenia sędziów w stan spoczynku. O co więc chodzi w całym sporze?

– Ten spór nie ma charakteru merytorycznego. Jego celem jest wspomaganie opozycji i przeciwdziałanie zmianom w wymiarze sprawiedliwości – zauważył politolog dr Tomasz Teluk.

Działania grupy zbuntowanych sędziów SN to dywersja wobec prawa i państwa polskiego – zaznaczył mec. Piotr Andrzejewski.

– Jest to skrajny i indywidualny egoizm tych ludzi, nieuzasadniony tym, czemu ma służyć i komu ma służyć sędzia – powiedział mec. Piotr Andrzejewski, sędzia Trybunału Stanu.

Podstawową rolą sędziego jest służba podsądnym a nie obrona swojej pozycji.

– To, co zrobili ci sędziowie, zatrzymując niejako, bezprawnie, stosując przepisy Kodeksu cywilnego do zawieszenia ustaw, funkcjonowania ustawy, to jest niebywałe zupełnie. Chodzi o to, żeby unieruchomić funkcjonowanie SN. Żeby zatrzymać reformę – dodał mec. Piotr Andrzejewski.

Działań grupy sędziów SN nie popiera całe środowisko sędziowskie w Polsce.

– Przeprowadzane reformy, nie podobają się wyłącznie części środowiska prawniczego. To ci, którzy byli związani z dawną władzą – którzy mogli robić praktycznie wszystko, wydawać wyroki jakie chcieli, niekoniecznie związane z prawem i czuli się bezkarni na swoich stanowiskach. Natomiast istnieje bardzo duża ilość zdolnych prawników, którym dotąd blokowano awanse, którzy są świadomi tego, że wymiar sprawiedliwości działał w wielu aspektach fatalnie – zauważył dr Tomasz Teluk.

Wielu ekspertów podkreśliło, że mamy obecnie do czynienia z bardzo niepokojącą sytuacją dla państwa polskiego. Za sprawą totalnej opozycji i zaprzyjaźnionych z nią sędziami pogłębia się bowiem chaos konstytucyjno-prawny.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 4 sierpnia 2018

Autor: mj

Tagi: Sąd Najwyższy