Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Spór Polska-UE ws. KPO: Polski rząd zapowiada likwidację Służby Dyscyplinarnej SN, kanclerz Niemiec mówi o ,,pragmatycznych rozwiązaniach"

Treść

Nowy niemiecki kanclerz Olaf Scholz mówi, że w sporze między Komisją Europejską, a polskim rządem jest zwolennikiem „pragmatycznych rozwiązań”. Bez porozumienia w sprawie KPO nie będzie likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego – zaznaczył rzecznik rządu Piotr Müller. Minister Zbigniew Ziobro chce, by w reakcji na bezprawne działania Brukseli Polska posłużyła się wetem i zawiesiła wpłaty do unijnego budżetu.

Polski Krajowy Plan Odbudowy wciąż czeka na akceptację Komisji Europejskiej. W jego ramach Polska ma otrzymać miliardy złotych, które mają pomóc w odbudowie polskiej gospodarki po kryzysie ekonomicznym wywołanym przez pandemię COVID-19. W przypadku wysokiej inflacji i zacieśniania polityki pieniężnej, środki z KPO mogą wpłynąć pozytywnie na wartość polskiego PKB – zaznaczył ekonomista Mariusz Kękuś.

– Jeżeli będziemy przesuwać w czasie decyzję o zatwierdzeniu tego planu, to – co za tym idzie – będziemy przesuwać w czasie proces inwestycyjny – zwrócił uwagę.

Bruksela – poprzez blokowanie środków – chce wymusić na polskim rządzie ustępstwa w sporze o kształt sądownictwa. Pojawia się pytanie, jak wobec tego sporu zachowa się nowy niemiecki kanclerz. Olaf Scholz przebywał w niedzielę w Polsce. Rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim.

– Starałem się przedstawić Panu Kanclerzowi z naszej inicjatywy pewnego rodzaju rozwiązania – oznajmił polski szef rządu.

Premier nie ujawnił, jakie propozycje przedstawił niemieckiemu kanclerzowi. Politolog dr Piotr Gawryszczak nie spodziewa się jednak, by Olaf Scholz dążył do zażegnania sporu między Polską i Komisją Europejską.

– Niestety, zapewne będzie próbował wykorzystać mechanizm warunkowości i będzie naciskał na Komisję Europejską, aby tych środków Polsce nie przyznać – zwrócił uwagę politolog.

Wizytę Olafa Scholza w Warszawie szeroko komentują niemieckie media. Tygodnik „Spiegel” uznał, że rozmowa z Mateuszem Morawieckim była dla kanclerza „pierwszym dyplomatycznym wyzwaniem po dwóch meczach u siebie”. To nawiązanie do wizyty Olafa Scholza w Paryżu i Brukseli. Z kolei dziennik „Die Welt” pisze, że nowy kanclerz stara się omijać kwestie konfliktowe w relacjach polsko-niemieckich.

– Dobrze będzie, jeśli dyskusja i rozmowa między Komisją Europejską i Polską doprowadzi do pragmatycznego rozwiązania – podkreślił Olaf Scholz.

Rzecznik rządu Piotr Müller, zapytany, jak miałoby wyglądać to rozwiązanie oznajmił, że warunkiem, jaki wcześniej stawiała Komisja Europejska, by uruchomić środki z KPO, była likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Polska już zobowiązała się, że ten warunek zostanie spełniony.

Myślę, że to będzie możliwe dopiero wtedy, gdy na poziomie Komisji Europejskiej dojdziemy do porozumienia w zakresie treści, która miałaby się znaleźć w KPO – wskazał w Polsat News.

Komisja Europejska, choć formalnie nie obowiązuje jeszcze mechanizm warunkowości, to właśnie ze względu na niego blokuje wypłatę unijnych środków. Rząd podtrzymuje, że działania Brukseli nie mają podstawy prawnej.

Uważamy, że Krajowy Plan Odbudowy powinien zostać jak najszybciej zatwierdzony. Jest to kompetencja po stronie Komisji Europejskiej i dobrze by było, żeby na równych warunkach wszystkie kraje Unii Europejskiej mogły się rozwijać – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Do ostrej reakcji na działania Komisji Europejskiej rząd próbował zachęcać minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W wywiadzie dla „Financial Times” przekonywał, że Polska powinna odpowiedzieć na unijny szantaż wetem w tych wszystkich sprawach, które wymagają jednomyślności całej Wspólnoty.

„Jeśli ten spór będzie eskalował, będę domagał się od Polski zawieszenia wpłat do Unii Europejskiej. Byłoby to uzasadnione, ponieważ Unia Europejska bezprawnie odmawia nam środków ze wspólnego budżetu, do którego również się dokładamy” – zaznaczył szef resortu sprawiedliwości.

Minister podkreśla, że Komisja Europejska stawia niemożliwe do spełnienia warunki, ponieważ jej prawdziwym celem jest zmiana rządu w Polsce.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj

Tagi: Unia Europejska