Przejdź do treści
Przejdź do stopki

"Solidarność" dla Amerykanów

Treść

W Chicago można oglądać ekspozycję "Fenomen Solidarności. Migawki z dziejów Polski, 1980-1981". Przygotował ją Instytut Pamięci Narodowej.
Uroczystość otwarcia wystawy odbyła się na Northeastern Illinois University (NEIU). Wybór tego miejsca nie był przypadkowy. Jak podkreślił prezes IPN Łukasz Kamiński, NEIU od lat jest aktywnym ośrodkiem naukowym, leżącym w sercu dużej społeczności polskiej i mocno z nią związanym. Aby wystawa mogła trafić do jak największego grona odbiorców, została przygotowana zarówno w polskiej, jak i angielskiej wersji językowej. - Jest to wystawa specjalnie przygotowana dla odbiorcy zagranicznego. Staramy się przypominać światu, jak wielkie znaczenie, nie tylko dla Polski, ale dla całego świata, miał ruch "Solidarność" - powiedział Kamiński w rozmowie z PAP. - Staraliśmy się przez symboliczne ujęcia, przez dobór bardzo charakterystycznych zdjęć, kluczowych haseł, takich jak godność, nadzieja, entuzjazm, przypomnieć, czym była "Solidarność" - wyjaśnił. - Takie było założenie tej wystawy, że ma ona zaciekawić, zaintrygować, natomiast w ten sposób nie można przekazać całej wiedzy o tak fenomenie, jakim była "Solidarność" - dodał Kamiński.
Ekspozycja przedstawia najważniejsze wydarzenia związane z działalnością "Solidarności" - od strajków sierpniowych 1980 roku, po wprowadzenie stanu wojennego w grudniu 1981 roku. W sierpniu i we wrześniu br. prezentowana była w Woodrow Wilson Center w Waszyngtonie, zaś od września do początku listopada na Columbia University w Nowym Jorku. W budynku biblioteki Northeastern Illinois University w Chicago wystawę można oglądać do 28 listopada br.

Marta Ziarnik

Nasz Dziennik Środa, 16 listopada 2011, Nr 266 (4197)

Autor: au