Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Śmierć w mediach

Treść

To wprawdzie dla wielu temat tabu, ale nie dla mediów - zauważają organizatorzy międzynarodowej konferencji pod hasłem "Śmierć w mediach". W trakcie spotkania, które odbędzie się w dniach 6-7 kwietnia, przewidziany jest specjalny panel poświęcony relacjonowaniu katastrofy smoleńskiej.
Organizatorem sesji, która zostanie przeprowadzona w ramach Warszawskich Dni Medialnych, jest Instytut Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wraz z Warszawską Wyższą Szkołą Humanistyczną im. Bolesława Prusa. Jak zauważa w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" wiceprzewodniczący Komitetu Organizacyjnego ks. dr Andrzej Adamski, dyrektor Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa, jedną z głównych przyczyn podjęcia takiego właśnie tematu jest chęć i potrzeba objęcia naukową refleksją zjawiska śmierci, rozumianego bardzo szeroko.
- Z jednej strony wojna, przemoc, konflikty, walka o ochronę prawną życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci - obrazy śmierci w mediach pojawiają się bardzo często. Z drugiej jednak strony, przy okazji katastrofy smoleńskiej czy też śmierci Jana Pawła II byliśmy świadkami, jak doświadczenie czyjejś śmierci owocuje refleksją nad własnym życiem, zamyśleniem, zatrzymaniem - ocenia ks. dr Andrzej Adamski.
Okazuje się, że czas sympozjum, które może okazać się inspiracją m.in. dla medioznawców i samych dziennikarzy, jest symboliczny i wymowny. - Termin konferencji jest nieprzypadkowy: w okolicy ważnych dla Polski rocznic zbrodni katyńskiej, śmierci Jana Pawła II czy też najświeższej - katastrofy smoleńskiej. Odniesienia do tych wydarzeń pojawiły się w propozycjach tematów wystąpień nadesłanych do nas - podkreśla nasz rozmówca.
Ksiądz dr Andrzej Adamski w imieniu pozostałych organizatorów wyraża radość z tego, że sama idea konferencji spotkała się z tak szerokim odzewem przedstawicieli różnych środowisk naukowych i medialnych. - Na dziś mamy poświadczony udział prawie 70 prelegentów, nie tylko Polaków - mamy też prelegentów z Rosji i Niemiec. Liczymy zatem na niezwykle owocne i inspirujące dwudniowe obrady - zapowiada ks. dr Adamski.
W programie konferencji przewidziane są wystąpienia dotyczące analizy przekazu medialnego na temat katastrofy smoleńskiej poszczególnych gazet, stacji telewizyjnych oraz portali internetowych w Polsce i za granicą. Organizatorzy liczą na to, że w kolejnych latach będzie można kontynuować w ramach Warszawskich Dni Medialnych naukową refleksję nad istotnymi dla nauki i dla Polski kwestiami.
Proponowanymi przez organizatorów obszarami tematycznymi są m.in. śmierć jako temat medialny, media a problematyka śmierci nieuchronnej oraz niespodziewanej, media wobec aborcji oraz eutanazji, jak również fenomeny kulturowe śmierci w przekazie medialnym. Już niebawem ogłoszony zostanie szczegółowy program konferencji oraz lista prelegentów.
Paulina Jarosińska
Nasz Dziennik 2011-03-08

Autor: jc