Skoki narciarskie - weterani najlepsi w Kuopio

Prawie dwa lata czekał Adam Małysz na miejsce na podium zawodów Pucharu Świata. Wczoraj jego cierpliwość została nagrodzona - w fińskim Kuopio czterokrotny zdobywca Kryształowej Kuli uplasował się na trzecim miejscu. Wygrał Japończyk Takanobu Okabe, który tym samym zapisał się w historii skoków.

Po raz ostatni Małysz był tak radosny pod koniec marca 2007 roku w Planicy, gdy wygrał konkurs wieńczący wspaniały dla niego sezon. Od tego momentu Orzeł z Wisły ani razu nie stanął na podium, przeżywał trudne chwile, szukał różnych rozwiązań, ale nie potrafił znaleźć recepty na regres formy. Mimo to nie zwątpił i cały czas powtarzał, że wciąż kocha skakanie i wierzy, że lepsze dni jednak nadejdą. Wczoraj otrzymał sygnał, iż tak faktycznie być może. W Kuopio zajął trzecie miejsce, oddając najdłuższy skok drugiej serii.
Ale po kolei - po pierwszej Polak zajmował dwunaste miejsce. Nie potrafił sobie poradzić z szalenie trudnymi warunkami, podobnie zresztą jak wielu zawodników nadających w bieżącym sezonie ton rywalizacji. Dopiero 17. był np. lider pucharowych zmagań, Austriak Gregor Schlierenzauer, 9. pozycję okupował wicelider, Szwajcar Simon Ammann. Prowadził Harii Olli, który jako jedyny zdołał przekroczyć granicę 130 metrów. Fin wyprzedzał swego rodaka Kalle Keituriego (127) i Japończyka Noriakiego Kasaiego (124,5). Druga seria wstrząsnęła jednak klasyfikacją. Przede wszystkim fantastycznie pofrunął Małysz, który uzyskał aż 127 m - i jego wyniku nie poprawił już nikt. Błysnął i Ammann, świetnie poleciał Okabe. Prowadząca trójka zawiodła, Olli raz jeszcze potwierdził, iż kompletnie nie radzi sobie z presją. I okazało się, że kapitalna próba Małysza wywindowała go aż na podium, na trzecie miejsce. 31-letni Polak przegrał tylko z cztery lata młodszym Ammannem oraz japońskim weteranem. Okabe, który w październiku skończy 39 (!) lat, został tym samym najstarszym w historii zwycięzcą pucharowych zawodów w skokach i zapisał się na stałe w kronikach tej dyscypliny. Poza tym wraz z Małyszem udowodnił, iż wiek niekoniecznie musi odgrywać kluczową rolę, zdobywane latami doświadczenie też może procentować i przechylać szalę.