Skarb dla Kościoła
Treść
Polscy święci i błogosławieni, wyniesieni na ołtarze przez papieża Jana Pawła II - tej tematyce poświęcony był konkurs zorganizowany przez Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej w Krakowie.
W konkursie wzięło udział ok. 1,5 tysiąca uczniów reprezentujących 151 gimnazjów z całej Małopolski. - Chcemy w ten sposób stworzyć dzieciom i młodzieży okazję do rozwijania swych zainteresowań. Szukamy różnych płaszczyzn, na których możemy nawiązać kontakt z młodym człowiekiem - powiedział ks. Tadeusz Panuś, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży. - Zainteresowanie konkursem jest ogromne. Bardzo nas cieszy, że przybywa młodych ludzi, którym bliska jest tematyka religijna.
Konkurs zorganizowano w kilku etapach: klasowym, szkolnym, rejonowym i wojewódzkim. Do finału zakwalifikowało się 52 uczniów z 42 małopolskich gimnazjów. Wczoraj musieli się oni zmierzyć z testem, w którym znalazło się 41 pytań, np.: jaki tytuł nosił kwartalnik wydany przez Urszulę Ledóchowską w 1924 r. ("Dzwonek św. Olafa"), kto pracował w Koszycach jako kapelan cesarskich żołnierzy (św. Melchior Grodziecki), ile było sióstr "błogosławionych męczenniczek z Nowogródka" (11) albo jaka choroba doprowadziła siostrę Faustynę Kowalską do śmierci (gruźlica płuc).
Najlepiej na wszystkie pytania odpowiedziała Monika Dróżdż z Sułkowic i to ona została zwyciężczynią konkursu. Miejsce drugie zajęła Magdalena Lenart z Trzemeśni, a trzecie - Adriana Stopka z Czarnego Dunajca. Za nimi znaleźli się (w kolejności według ilości uzyskanych punktów): Anna Bukowska z Kościeliska, Przemysław Druszcz ze Sławkowic, Agata Botko z Gimnazjum nr 1 w Krępachach, Monika Szydłowska z Gimnazjum nr 1 w Wadowicach, Joanna Jaskiernia z Brzeźnicy ex aequo z Heleną Kmieć z Gimnazjum KSW w Libiążu oraz Zbigniew Kryjomski z Gimnazjum nr 47 w Krakowie.
Nagrody dziesiątce laureatów konkursu wręczył wczoraj kard. Stanisław Dziwisz. - Bardzo dziękuję wam za to zaangażowanie. Jesteście dla Kościoła wielkim darem, skarbem, dzięki któremu Kościół jest młody - zwrócił się do gimnazjalistów metropolita krakowski. - Jan Paweł II miał z młodzieżą szczególnie bliskie relacje. On wiedział, że w was - młodych warto inwestować. Spotkanie z wami budzi nadzieję na to, że - poznawszy lepiej świętych i błogosławionych, których Ojciec Święty wyniósł na ołtarze - będziecie lepszymi ludźmi i włączycie się w przemianę naszej rzeczywistości.
(PSZ)
żródło: "Dziennik Polski" 2006-03-14
Autor: mj