Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Senat o święcie Trzech Króli

Treść

Senatorowie zdecydują dzisiaj, czy uroczystość Objawienia Pańskiego, tradycyjnie nazywana świętem Trzech Króli, będzie ponownie dniem wolnym od pracy. Jeśli do kodeksu pracy nie zostaną wprowadzone poprawki, trafi ona do podpisu na biurko prezydenta.
Nowelizacja kodeksu pracy likwiduje obowiązek przyznawania pracownikom dnia wolnego, jeśli święto państwowe lub kościelne wypada w sobotę. Senator Stanisław Kogut, zastępca przewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej i członek Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, wyraził swoje zdecydowane poparcie dla ustawy, która ma wejść w życie 1 stycznia 2011 roku. - Oczekujemy pozytywnego zakończenia sprawy. Jestem przekonany, że Senat uchwali tę ustawę i zostanie ona przekazana panu prezydentowi do podpisu. Wtedy święto Trzech Króli ponownie będzie dniem wolnym od pracy - powiedział senator.
Ustawa budziła różne zastrzeżenia. Dotyczyły one m.in. tego, że narusza konkordat. Jednak ks. bp Stanisław Budzik, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski, odpowiedział, że wprowadzenie dnia wolnego 6 stycznia jest zgodne z pierwszym punktem konkordatu. Przywrócenie dnia wolnego w święto Trzech Króli było inicjatywą obywatelską - 2 mln osób złożyło pod nią swój podpis. Ale koalicja rządowa i SLD odrzuciły ją, podobnie jak projekt PiS. Akceptację Sejmu zyskał dopiero projekt rządowy. Senatorowie z komisji gospodarki wprowadzili tylko dwie poprawki, ale mało znaczące.
Uroczystość Objawienia Pańskiego jest obecnie jedynym świętem nakazanym w naszym kraju, które nie jest dniem wolnym od pracy. 6 stycznia był w Polsce wolnym dniem do czasu zniesienia go przez władze komunistyczne w 1960 roku.
Maria Karaś
Nasz Dziennik 2010-10-21

Autor: jc