Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sejmik apeluje do Dworaka

Treść

Na wniosek klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości radni województwa podkarpackiego - jako drugi po lubelskim sejmik wojewódzki - przyjęli stanowisko, w którym domagają się od KRRiT przyznania Telewizji Trwam koncesji na nadawanie na multipleksie cyfrowym.

Przeciw dyskryminacji Telewizji Trwam głosowało w poniedziałek 18 radnych: 12 z PiS, po dwóch z PSL, PO i dwaj radni niezrzeszeni. Przeciwko było dwóch radnych: wicemarszałek województwa Sławomir Miklicz z PO oraz Bogusław Tofil z SLD. Czterech radnych wstrzymało się od głosu, a pięciu nie wzięło udziału w głosowaniu.
Według klubu PiS, odmowa umieszczenia Telewizji Trwam na multipleksie cyfrowym ograniczy dostęp do katolickiego nadawcy tysiącom mieszkańców Podkarpacia. Dlatego samorząd województwa musiał się temu przeciwstawić. - Najważniejsze, że nie udały się kombinacje radnym rządzącej koalicji PO - PSL - SLD i sejmik wojewódzki opowiedział się za tym, aby Fundacja Lux Veritatis taką koncesję otrzymała - relacjonuje Tadeusz Majchrowicz (PiS). - W latach komuny, żeby się dowiedzieć, co naprawdę dzieje się w Polsce, słuchaliśmy Radia Wolna Europa. Dzisiaj trzeba oglądać Telewizję Trwam czy słuchać Radia Maryja. Władzy, która dąży do tego, aby państwo było laickie, jest to nie na rękę, stąd ta dyskryminacja - dodaje Majchrowicz.
Radni podkreślają, że eliminowanie katolickiej telewizji z grona nadawców naziemnej telewizji cyfrowej to pogwałcenie fundamentalnych zasad państwa demokratycznego - wolności słowa, pluralizmu poglądów i swobody ich głoszenia. Jest także przejawem marginalizowania potrzeb i oczekiwań osób wierzących. - Mam nadzieję, że nasze stanowisko spowoduje naprawienie błędu KRRiT - zaznacza Wojciech Buczak, szef Klubu Radnych PiS.
O odrzuceniu wniosku Fundacji Lux Veritatis w sprawie nadawania Telewizji Trwam na naziemnym multipleksie cyfrowym Krajowa Rada zdecydowała jeszcze w 2011 roku. Podstawę do tego miały według słów przedstawicieli KRRiT stanowić kwestie związane z przesłankami ekonomicznymi i finansowymi. Jednak koncesję na nadawanie naziemne uzyskały podmioty, które znajdowały się w gorszej sytuacji finansowej niż Fundacja Lux Veritatis. Mimo odwołania decyzję podtrzymano. Teraz tą sprawą zajmie się sąd administracyjny.

Mariusz Kamieniecki

Nasz Dziennik Środa, 29 lutego 2012, Nr 50 (4285)

Autor: au