Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sejm zajmie się uchwałami dotyczącymi Trybunału Konstytucyjnego

Treść

Według medialnych doniesień Sejm ma w przyszłym tygodniu zająć się uchwałami w sprawie unieważnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Niższa izba parlamentu ma także unieważnić wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego dokonany za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. Drogą uchwały sejmowa większość chce też odwołać sędziów powołanych do KRS.

Prezydent Andrzej Duda w trakcie inauguracyjnego posiedzenia Sejmu złożył bardzo jasną deklarację.

– Jako Prezydent Rzeczypospolitej deklaruje gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent podkreślał, że nie zgodzi się na jakiekolwiek ograniczenie konstytucyjnych kompetencji głowy państwa. Sejmowa większość ma tego świadomość.

– Pan prezydent Andrzej Duda ma bardzo jasne pole, co do którego zawsze jest bezwzględnie konsekwentny. To jest obszar nominacji sędziowski i tutaj będziemy na pewno toczyli bardzo długie duże spory, jak uzdrowić sytuację w wymiarze sprawiedliwości – mówił Szymon Hołownia, marszałek Sejmu.

Po spotkaniu z głową państwa marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, przyznał, że jest pole do rozmów w wielu kwestiach.

– Kanały porozumienia, kontaktu z Andrzejem Dudą musiały być otwarte – oznajmił Szymon Hołownia.

– To będzie pewnie trudna relacja – dodał marszałek Sejmu.

Prezydent dał opozycji jasno do zrozumienia, że będzie stał na straży wszystkich osiągnięć ostatnich ośmiu lat.

– Dlatego wsparcie dla rodzin, kluczowe programy społeczne, jak „Rodzina 500 plus”, a wkrótce „Rodzina 800 plus”, obniżenie wielu emerytalnego, wsparcie dla emerytów i wiele innych muszą zostać utrzymane – podkreślał Andrzej Duda.

Nie będzie też zgody na naginanie zasad prawa.

– Jeżeli uznam, że jakieś rozwiązanie budzi wątpliwości merytoryczne czy prawne, to nie zawaham się skorzystać z prezydenckiego weta czy skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego – akcentował prezydent.

Sejmowa większość już przymierza się do unieważnienia orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ochrony życia i zmiany składu Trybunału. Drogą uchwały chcą też odwołać sędziów powołanych do KRS.

– Uchwały, które mieliby podjąć, doprowadziłyby do anarchii, do zapaści wymiaru sprawiedliwości, a także do kwestionowania ostatecznych rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego – powiedział Marek Ast, poseł PiS.

Według medialnych doniesień Sejm zajmie się uchwałami w przyszłym tygodniu.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj