Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sejm uczcił ofiary okupantów

Treść

Sejm przyjął wczoraj uchwały w sprawie uczczenia ofiar obławy augustowskiej, Powstania Warszawskiego i operacji „Ostra Brama”.

Projekt uchwały w sprawie upamiętnienia ofiar obławy augustowskiej z lipca 1945 roku w związku z 69. rocznicą tej zbrodni złożył u marszałka Sejmu Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość. „W 69. rocznicę zbrodni dokonanej w czasie Obławy Augustowskiej Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd jej ofiarom, wyraża współczucie rodzinom pomordowanych oraz składa podziękowanie tym, którzy wkładają wysiłek w poszukiwanie prawdy o tym tragicznym wydarzeniu” – brzmi zasadniczy fragment uchwały przyjętej wczoraj przez Sejm.

Po raz pierwszy projekt tej uchwały trafił do marszałek Sejmu już rok temu, w związku z 68. rocznicą obławy. Jednak do tej pory leżał w sejmowej „zamrażarce”. W pierwotnej treści uchwały był fragment obligujący rząd do podjęcia bardziej intensywnych rozmów ze stroną rosyjską w kierunku ujawnienia prawdy o miejscach pochówku ofiar obławy. Niestety, został on usunięty podczas trzeciego czytania projektu uchwały, głównie głosami PO i jej koalicjantów. Najwyraźniej był dla rządzących „wyrzutem sumienia”. – Wczoraj, przed poddaniem uchwały pod głosowanie w Sejmie, zwróciłem się do rządu z pytaniem, co zrobił w czasie sprawowania władzy przez koalicję PO – PSL w sprawie dotarcia do dokumentów archiwalnych, którymi dysponuje Federacja Rosyjska, i poznania prawdy o okolicznościach obławy augustowskiej, a zwłaszcza miejsca spoczynku ofiar. Niestety, odpowiedzi na to pytanie nie otrzymałem – powiedział „Naszemu Dziennikowi” poseł Jarosław Zieliński (PiS), autor projektu uchwały.

Posłowie przyjęli także uchwałę w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd żołnierzom walczącym z Niemcami z bronią w ręku oraz cywilnym mieszkańcom stolicy, którzy zginęli podczas walk, w pacyfikacjach oraz w wyniku ciężkich warunków egzystencji, a także tym, którzy w zburzonym mieście utracili swoje domy i cały dorobek życia” – czytamy w uchwale. Posłowie rządzącej koalicji odrzucili poprawkę zgłoszoną przez posłów PiS, która postulowała przywrócenie skreślonych podczas posiedzenia komisji kultury dwóch akapitów poświęconych Muzeum Powstania Warszawskiego w związku z 10. rocznicą jego powstania. – Być może usunięcie tych słów o Muzeum Powstania Warszawskiego było związane z tym, że w uchwale wspomniano o pomysłodawcy i autorze muzeum śp. Lechu Kaczyńskim – mówił w Sejmie poseł PiS Jan Dziedziczak.

Sejm uczcił także żołnierzy AK biorących udział w walkach o wyzwolenie Wilna w ramach operacji „Ostra Brama”. W uchwale posłowie przypomnieli o tym, jaki los Sowieci zgotowali AK-owcom na Wileńszczyźnie.

W 69. rocznicę obławy augustowskiej, 27 lipca, o godz. 11.00 w Warszawie odprawiona zostanie Msza św. w intencji ofiar sowieckiej zbrodni (bazylika archikatedralna pw. św. Jana Chrzciciela, ul. Świętojańska 8).

Adam Białous
Nasz Dziennik, 26 lipca 2014

Autor: mj