Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sejm uchwalił nowelę o SN

Treść

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Zmienia ona przepisy dotyczące skargi nadzwyczajnej i mianowania asesorów. Regulacje są odpowiedzią na uwagi jakie do reform sądownictwa w Polsce wyraziła Komisja Europejska.

Przeciw uchwaleniu ustawy autorstwa Prawa i Sprawiedliwości w Sejmie byli wszyscy głosujący posłowie Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Kukiz’15.

Wcześniej przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości poseł Stanisław Piotrowicz z PiS mówił, że projekt wprowadza wiele zmian oczekiwanych przez opozycję.

– Między innymi wprowadza zmianę, że oto asesorów sądowych będzie mianował nie minister sprawiedliwości, a prezydent RP. Takie były oczekiwania. My wsłuchujemy się w głosy przede wszystkim Polek i Polaków, ale i również – jeżeli uznamy, że pada zasadny głos ze strony opozycji – jesteśmy otwarci i przyjmujemy rozwiązania, które wydają się służyć sprawie i jednocześnie satysfakcjonować również opozycję – powiedział Stanisław Piotrowicz.

Nowela ustawy o SN przewiduje też m.in., że skargę nadzwyczajną na prawomocne wyroki będzie mógł złożyć wyłącznie Prokurator Generalny lub Rzecznik Praw Obywatelskich. Obecnie taką możliwość ma osiem podmiotów, m.in. prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Rzecznik Praw Dziecka.

Przepisy dotyczące skargi nadzwyczajnej budziły wątpliwości KE, która zarekomendowała Polsce rezygnację z tego instrumentu.

Komisja od grudnia ubiegłego roku prowadzi z naszym krajem dialog w ramach uruchomionej procedury z art. 7 traktatu o Unii Europejskiej w związku z reformą sądownictwa.

W poniedziałek sprawę praworządności w Polsce mają omawiać ministrowie ds. europejskich. Po ich poprzedniej debacie wiceszef KE Frans Timmermans mówił, że do 14 maja chciałby mieć wnioski z rozmów z Polską.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 11 maja 2018

Autor: mj

Tagi: Sejm uchwalił nowelę o SN