Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sejm przyjął uchwałę wspierająca działania rządu podczas negocjacji nad unijnym budżetem

Treść

Sejm przyjął uchwałę wspierającą działania rządu podczas negocjacji nad unijnym budżetem. Uchwałę krytykuje opozycja, strasząc utratą pieniędzy z funduszu odbudowy. O kompromis w sprawie pakietu budżetowego apelują do liderów Unii Europejskiej państwa członkowskie i instytucje. 

W środę premier Mateusz Morawiecki przedstawił posłom informacje na temat sprzeciwu Polski wobec mechanizmu powiązania budżetu Unii Europejskiej z tzw. praworządnością.

– Mówimy głośne TAK dla Unii Europejskiej, ale mówimy głośne NIE dla różnych karcących nas niczym dzieci mechanizmów – powiedział Mateusz Morawiecki.

Jak mówił premier dobrowolna interpretacja praworządności doprowadzić może do rozpadu Unii Europejskiej. Wystąpienie szefa rządu chwalił minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro.

– Chciałabym podziękować i pogratulować panu premierowi Morawieckiemu wczorajszego znakomitego wystąpienia. To jest dobre wystąpienie, z którym w pełni się utożsamiamy – podkreślił Zbigniew Ziobro.

Wsparciem dla premiera podczas negocjacji budżetowych ma być przyjęta przez Sejm specjalna uchwała.

„Wzywamy rządy wszystkich państw członkowskich UE oraz organy UE do powrotu do rozmów i osiągnięcia porozumienia zgodnego z unijnymi Traktatami oraz Konkluzjami Rady Europejskiej z 17-21 lipca 2020 roku” – czytamy w uchwale Sejmu RP wspierającej działania Rady Ministrów w zakresie negocjacji budżetowych w UE.

W uchwale wskazano na konieczność odrzucenia nieprecyzyjnych zapisów, podatnych na stronniczą interpretację. Wskazano, na podstawie jakich zapisów Polska wniosła sprzeciw – mówił wiceminister spraw zagranicznych, Szymon Szynkowski vel Sęk.

– Zapis z podpunktu drugiego odwołuje się do traktatu akcesyjnego, do Traktatu o Unii Europejskiej, podkreśla że RP i jej obywatele mają prawo do poszanowania swoich praw i suwerenności na równi z wszystkimi innymi państwami – zaznaczył Szymon Szynkowski vel Sęk.

Trzeba zapobiec podwójnym standardom – mówili autorzy uchwały. Upolitycznienie wyboru sędziów Komisja Europejska od lat zarzuca Polsce. Nie ma zarzutów wobec podobnych rozwiązań w Niemczech.

– W Niemczech rada wybierająca sędziów składa się z 16 posłów Bundestagu, 16 landowych ministrów sprawiedliwości, z federalnego ministra, jest upolitycznionym ciałem – wskazał Szymon Szynkowski vel Sęk.

Niestety w Unii Europejskiej wciąż są równi i równiejsi – mówił socjolog Mariusz Sieraczkiewicz. Nie ma reakcji na wydarzenia we Francji.

– Tam pacyfikacja protestu „żółtych kamizelek” wyglądała trochę inaczej niż w naszym kraju. Dlaczego nikt nie uzależnia funduszu dla Francji od praworządności – podkreślił Mariusz Sieraczkiewicz.

Kluby Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Polskiego Stronnictwa Ludowego złożyły w Sejmie własne projekty uchwał. Sprzeciwiają się możliwości zastosowania weta. Wzywają natomiast  rząd do zawarcia porozumienia – mówił Borys Budka, szef Platformy Obywatelskiej.

– Zatrzymajcie się. Porozmawiajmy jak ten dobry budżet wykorzystać dla Polek i Polaków. Nie straszcie Polaków Unią Europejską. Nie wyprowadzajcie Polski z UE – zaznaczył Borys Budka. 

Posłowie Lewicy straszą, że Polska straci środki do walki z pandemią.

– Lewica zrobi wszystko, żeby te pieniądze trafiły do obywateli. Jeżeli wy Polaków i Polki okradniecie, my te pieniądze do budżetu z samorządów ściągniemy – podkreślił Krzysztof Gawkowski, poseł Lewicy.

O wiele bardziej niebezpieczny jest jednak mechanizm zaproponowany przez niemiecką prezydencję – zauważyło wielu ekspertów. Mechanizm pozwala na odbieranie państwom członkowskim środków budżetowych na podstawie niejasnych kryteriów. Cały czas trwają zakulisowe rozmowy w sprawie przyjęcia budżetu. Teraz decyzja należy do szefów państw unijnych – wskazał korespondent TV Trwam w Brukseli David Nahajowski.

– Problem zatwierdzania unijnego budżetu i planu odbudowy jest teraz w głowach prezydentów i premierów. Warunkowość pozyskiwania unijnych funduszy z wpisanym mechanizmem tzw. praworządności od dawna budzi kontrowersje w unijnych instytucjach – powiedział David Nahajowski.

Wieczorem rozpoczęła się wideokonferencja europejskich przywódców, ale głównym tematem będzie walka z koronawirusem. Rozmowy na tematy  budżetowe odbędą się prawdopodobnie na początku grudnia.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 19

Autor: mj