Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sejm: projekt dot. finansowania lekcji religii trafi do komisji

Treść

Sejm skierował do dalszych prac w sejmowej komisji obywatelski projekt ustawy o zaprzestaniu finansowania lekcji religii w szkołach z budżetu państwa. Wczoraj Prawo i Sprawiedliwość wycofało wniosek o odrzucenie tej ustawy w pierwszym czytaniu.

Zmianę decyzji wyjaśniła w Sejmie poseł Marzena Machałek.

– Projekt obywatelski, który w tej chwili prawdopodobnie pójdzie do procedowania w komisji jest projektem, z którym się absolutnie nie zgadzamy. Dotyczy wycofania finansowania lekcji religii ze szkoły. W związku z tym, że jest to projekt obywatelski, chcemy być konsekwentni, dlatego wstrzymamy się przed odrzuceniem tego projektu – mówiła Marzena Machałek.

Autorzy projektu, z inicjatywy „Świecka szkoła”, uważają, że środki z budżetu państwa na organizowanie lekcji religii mogłyby być przeznaczone na inne cele.

W projekcie zaproponowano także, by w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach lekcje religii organizowane były – jak dotąd – na życzenie rodziców, ale w szkołach ponadgimnazjalnych na życzenie samych uczniów.

Prezes Prawicy RP Marek Jurek zwrócił uwagę, że ustawa kwestionuje prawo rodziców płacących podatki do tego, by ich dzieci uczyły się religii. Ocenił, że w motywach jest to również akt pogardy wobec katolickich wartości.

– Wiem, dlaczego katechizacja szkolna drażni ludzi, którzy nie lubią kultury chrześcijańskiej. Wszystkie badania społeczne pokazują, że młody człowiek wychodzący ze szkoły otrzymuje ten wkład kultury chrześcijańskiej do swojego wychowania i jest to bardzo dobre, niezależnie od tego, jak trudna i ciężka jest praca katechetów szkolnych, niezależnie od tego, że oni bardzo często nie dostają dostatecznego wsparcia ze strony instytucji publicznych, które powinny wspierać ich prace. Owoce ich pracy są bardzo dobre. To widać w badaniach społecznych. Niestety, to również drażni tych, których nie cieszy katolicka tożsamość naszej ojczyzny – podkreślił Marek Jurek.

Głos w sprawie zabrała również poseł Krystyna Pawłowicz, konstytucjonalista. Prof. Pawłowicz oceniła, że obywatelski projekt zakładający zaprzestanie finansowania lekcji religii z budżetu państwa jest sprzeczny z Konstytucją RP.

Przypomniała również, że nauczanie religii w szkołach ma swoją gwarancję w polskiej Konstytucji.

Religię do szkół wprowadzono w 1990 r. na mocy instrukcji Ministra Edukacji Narodowej. Uczniowie mają dwie godziny religii tygodniowo. Stopień z religii lub etyki umieszczany jest na świadectwie szkolnym. Od 2007 r. jest wliczany do średniej ocen.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 30 stycznia 2016

Autor: mj

Tagi: Sejm: projekt dot. finansowania lekcji religii trafi do komisji