Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sejm: odbyła się konferencja poświęcona Krajowemu Planowi Strategicznemu dla WPR na lata 2023-2027

Treść

W Sejmie odbyła się dziś konferencja poświęcona Krajowemu Planowi Strategicznemu dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Podczas niej politycy omawiali z rolnikami szczegóły dokumentu regulującego finansowanie polskiego i europejskiego rolnictwa.

W konferencji, na którą przybyli do Sejmu przedstawiciele organizacji i związków rolniczych, udział wzięli m.in. wicepremier, minister rolnictwa, Henryk Kowalczyk oraz unijny komisarz ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski. Była to kolejna rozmowa o Krajowym Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, który określa przyszłość polskiego rolnictwa. Budżet polskiego planu wynosi ponad 25 mld euro.

 

Podczas konferencji komisarz Wojciechowski podkreślał, że dokument ten zakłada bardzo mocne wsparcie dla gospodarstw hodowlanych, których ubywa.

– Prawie 4 mld euro wyjęte z tej całej koperty 25 mld euro, przeznaczone na pomoc gospodarstwom hodowlanym. Na dobrostan, ekoschemat i inwestycje w drugim filarze – 1,7 mld euro. Na płatności powiązane – następne 1,7 mld euro. Na ekstensywny wypas w ramach rolnictwa węglowego – prawie 300 mln euro. Na tradycyjne rasy zwierząt – 113 mln euro. W sumie jest to więc prawie 4 mld euro. Takiego wsparcia dla hodowli nigdy nie było – zaznaczył Janusz Wojciechowski.

Wicepremier Kowalczyk zachęcał rolników do udziału w konsultacjach projektów ustaw i rozporządzeń przygotowywanych w związku z Krajowym Planem Strategicznym. Mówił też o zmianach, jakie zarekomendował komitet monitorujący.

– Dotyczy to m.in. rozdzielenia rzepaku od innych upraw zbożowych. Druga uchwała to odwiązanie chowu uwięziowego od pozostałych działań dobrostanowych. Można korzystać z pozostałych działań dobrostanowych również przy chowie uwięziowym – tłumaczył Henryk Kowalczyk.

Plan strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-27 zacznie obowiązywać 1 stycznia. Wnioski rolnicy będą mogli składać od 15 marca.

RIRM

Żródło: radiomaryja.pl,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj