Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sejm nadrabia zaległości

Treść

Podczas rozpoczynającego się jutro posiedzenia Sejm zajmie się obywatelskimi projektami ustaw, w tym w sprawie przyspieszenia repatriacji Polaków ze Wschodu. Posłowie rozpatrzą również projekty o ochronie przyrody oraz o ochronie zwierząt.

Obywatelskimi projektami ustaw, które znalazły się w harmonogramie obrad najbliższego posiedzenia, Sejm zajmował się już pod koniec minionej kadencji. Ze względu na to, iż spełniają one regulowane Konstytucją wymogi obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej - zostały zgłoszone do Sejmu, z potwierdzonym podpisami poparciem przynajmniej 100 tys. obywateli - praca nad nimi nie uległa dyskontynuacji z chwilą zakończenia kadencji.
We wstępnym harmonogramie obrad znalazł się projekt ustawy przygotowany przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", firmowany przez byłego marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Zaproponowane przepisy projektu ustawy repatriacyjnej mają ułatwić, a przede wszystkim przyspieszyć repatriację Polaków ze Wschodu. Wnioskodawcy proponują, aby to Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uczynić odpowiedzialnym za zapewnienie repatriantowi i jego rodzinie mieszkania. Zwracają bowiem uwagę, iż aktualnie tempo repatriacji jest przede wszystkim uzależnione od możliwości zapewnienia mieszkania, który to obowiązek został scedowany na gminy. Gmina może się natomiast ubiegać o dotację z budżetu państwa na pokrycie kosztów związanych z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych repatriantów. Wnioskodawcy proponują także m.in. wprowadzenie świadczenia dla repatriantów - przez pierwsze trzy lata po repatriacji. Miałoby ono wynosić 1175 złotych. Proponuje się również powołanie przez premiera Rady ds. Repatriacji, która by monitorowała prawidłowość realizacji ustawy. W bazie danych RODAK zawierającej dane tych, którzy ubiegają się o repatriację, zarejestrowanych jest 2,5 tys. osób.
Obywatelski projekt ustawy o ochronie przyrody przewiduje natomiast nowelizację dwóch artykułów. Projekt zakłada zmianę przepisów określających podmioty uprawnione do wydawania opinii na temat projektu rozporządzenia w sprawie utworzenia, zmiany granic lub likwidacji parku narodowego. Takie posunięcie miałoby wymagać opinii jednostki samorządu terytorialnego, Państwowej Rady Ochrony Przyrody, a także zainteresowanych organizacji międzyrządowych. Według wnioskodawców, gminy niesłusznie mają prawo decydowania "bez racjonalnej przyczyny" o zablokowaniu włączenia do parku narodowego terenów należących do Skarbu Państwa. Chcą także ograniczyć swobodę odwoływania przez ministra środowiska dyrektorów parków narodowych. Trzeci z obywatelskich projektów to nowa ustawa o ochronie zwierząt. Obrońcy praw zwierząt upominają się o większe poszanowanie "praw zwierząt". W projekcie wnioskują m.in. o zaostrzenie kar za znęcanie się nad zwierzętami, jak też o zakaz nieuzasadnionego ich zabijania. Wnioskują m.in., aby zakazać trzymania psów na uwięzi ponad 12 godzin i na łańcuchu krótszym niż 3 metry.

Artur Kowalski


Nasz Dziennik Wtorek, 10 stycznia 2012, Nr 7 (4242)

Autor: au