Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sejm będzie debatował nad ustawą o postępowaniach grupowych

Treść

Grupa osób poszkodowanych przez jedną firmę, np. bank czy przedsiębiorstwo przewozowe, będzie mogła dochodzić swoich praw przed sądem w tzw. postępowaniu grupowym. W ocenie rządu, który podjął inicjatywę tych zmian, zwiększy to dostępność do sądu i jednocześnie zmniejszy koszty postępowania. Nad projektem będzie debatował Sejm na poświątecznym posiedzeniu.

Ministerstwo Sprawiedliwości, gdzie przygotowano projekt postępowań grupowych, chce stworzyć możliwość rozstrzygnięcia wielu podobnych spraw różnych podmiotów w jednym postępowaniu. Według resortu, ułatwi to dostęp do sądu obywatelom, zwłaszcza w sytuacjach, w których dochodzenie indywidualnie swoich praw jest trudniejsze. Chodzi np. o przypadki dochodzenia bardzo małych kwotowo roszczeń od jednego sprawcy szkody.
Postępowania zbiorowe spowodują odciążenie sądów od rozpatrywania wielu podobnych spraw oraz zmniejszenie kosztów postępowania, gdyż wspólne będzie postępowanie dowodowe.
Zgodnie z projektem, postępowanie grupowe będzie można prowadzić w sprawach cywilnych, w których swoich roszczeń dochodzi co najmniej 10 osób. Roszczenie takie musi dotyczyć tej samej sprawy, czyli np.: osoby te korzystają z usług tego samego banku, leczyły się tym samym lekiem lub uczestniczyły w jednym wypadku drogowym. Jeżeli taki wniosek grupowy wpłynie do sądu, ten oceni, czy rzeczywiście istnieje możliwość postępowania grupowego. Jeżeli stwierdzi, iż nie można prowadzić sprawy w tym trybie, po prostu ją oddali.
W imieniu grupy będzie występował tzw. reprezentant grupy. Może nim być ktoś z poszkodowanych lub powiatowy (miejski) rzecznik konsumentów. Wzajemne relacje między reprezentantem a członkami grupy będzie ustalała umowa.
Na drodze postępowania grupowego będzie można dochodzić zarówno roszczeń pieniężnych, jak i niepieniężnych. Pewnym minusem jest konieczność wyrażenia zgody na ryczałtowe określenie należnego osobom odszkodowania. Oznacza to, że rezygnują one z możliwości dochodzenia tych należności indywidualnie i ich zwiększenia. Można zróżnicować wysokości roszczeń, ale tylko w sytuacji, gdy niemożliwe jest ich ujednolicenie. Osoby, które nie przystąpiły do grupy, będą mogły indywidualnie dochodzić swoich praw. Oprócz osób indywidualnych z tych przepisów będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy zawarli umowy o opcje walutowe.
Zenon Baranowski
"Nasz Dziennik" 2009-04-11

Autor: wa