Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sędziowie idą do Trybunału

Treść

Środowiska prawnicze nie zamierzają składać broni, mimo że prezydent podpisał kontrowersyjną nowelizację ustawy o ustroju sądów. Związek zawodowy prokuratorów zapowiada złożenie skargi do Trybunału Konstytucyjnego. 19 września odbędzie się kolejny protest sędziów i prokuratorów.

- Rzeczywiście taki scenariusz jest rozważany. Jako związek zawodowy jesteśmy podmiotem uprawnionym do tego, żeby złożyć w Trybunale Konstytucyjnym skargę - mówi prokurator Jacek Skała, członek władz Związku Zawodowego Prokuratorów i pracowników Prokuratury RP w rozmowie z "Naszym Dziennikiem". - Zamierzamy to zrobić na pewno w tym roku, prawdopodobnie w ciągu dwóch miesięcy - dodaje. Skierowanie nowelizacji do TK zapowiadała już wcześniej także Krajowa Rada Sądownictwa. - Liczymy na to, że Krajowa Rada Sądownictwa ze względu na tryb uchwalania tej ustawy, jak i z uwagi na rozwiązania, które naruszają zasadę niezawisłości sądów od pozostałych władz, skieruje skargę do Trybunału Konstytucyjnego - podkreśla Bartłomiej Przymusiński, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".
Członek KRS, sędzia Jarema Sawiński wskazywał wcześniej, że pierwsze czytanie projektu odbyło się na sejmowej komisji, a nie na forum plenarnym. - A prawo o ustroju sądów powszechnych to ustawa ustrojowa. Regulamin Sejmu nakazuje, by pierwsze czytanie ustawy ustrojowej odbywało się na forum całej Izby - mówił Sawiński.
Przymusiński zaznaczył jednak, że są także inne wypowiedzi członków KRS, i dlatego ma wrażenie, że "KRS nie do końca mówi jednym głosem".
- Decyzja Krajowej Rady Sądownictwa będzie znana dopiero w przyszłym tygodniu - informuje Barbara Godlewska-Michalak, rzecznik prasowy KRS. Przymusiński nie wyklucza, że po wyborach "Iustitia" zwróci się do polityków o przygotowanie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. - Może to będzie jakieś alternatywne rozwiązanie. Z pewnością deklarujemy tutaj wsparcie merytoryczne - mówi sędzia. Uwagi co do treści nowelizacji oraz sposobu jej przeprowadzenia zgłaszają także inne organizacje i organy. - Tryb prac nad tą ustawą skrytykowała także Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która zaapelowała do prezydenta o skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego ze względu na wadliwy tryb prac legislacyjnych - stwierdza rzecznik "Iustitii".
Prezydent Bronisław Komorowski nowelizację ustawy o ustroju sądów powszechnych podpisał w piątek. Wprowadza ona m.in. system indywidualnych ocen pracy sędziów i prokuratorów, dotyczy kwestii zarządzania sądami i ich struktury. Środowiska prawnicze wielokrotnie protestowały przeciwko zmianom zaproponowanym przez resort sprawiedliwości. - Z pewnością wzrośnie biurokracja i mniej sędziów będzie orzekało, dlatego wydłuży się też czas trwania spraw - ocenia Przymusiński.
Przed podpisaniem ustawy przez prezydenta były prośby o jej zawetowanie. "Bezprecedensowy list otwarty skierowany do najwyższych przedstawicieli władzy ustawodawczej i wykonawczej (podpisany przez ponad połowę polskich sędziów) zignorowano, podobnie jak uchwały trzydziestu sześciu Zgromadzeń Przedstawicieli Sędziów Okręgów Sądów Okręgowych" - podkreślają sędziowie w kolejnym apelu, który w ostatnich dniach ukazał się nawet w formie ogłoszeń prasowych.
"Przyjęta ustawa utrwala istniejący, niewydolny system sądownictwa powszechnego" - argumentują sędziowie. "Według ustawy, remedium na bolączki wymiaru sprawiedliwości mają być oceny okresowe pracy sędziów, menedżerski system zarządzania sądami oraz zmiany struktury organizacyjnej sądów. Dwie pierwsze propozycje wzbudzają poważne wątpliwości natury konstytucyjnej, zaś zmiany w organizacji sądów sprowadzają się do likwidacji specjalizacji sędziów, co może wpłynąć na obniżenie poziomu orzecznictwa" - wskazują.
Sędziowie już zapowiedzieli kolejny dzień protestów, który przypadnie 19 września. Akcja przyjmie podobne formy jak ostatnio. Protestujący będą brali urlopy na żądanie albo ogłoszą przerwy w wyznaczonych rozprawach.

Zenon Baranowski

Nasz Dziennik 2011-09-06

Autor: au