Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sądy arbitrażowe on-line

Treść

O propozycjach zmian w pracy gospodarczych sądów polubownych i perspektywach ich rozwoju będą dziś dyskutować uczestnicy ogólnopolskiej konferencji naukowej "Współczesne tendencje w prawie arbitrażowym".



Konferencja została zorganizowana przez Towarzystwo Doktorantów oraz Towarzystwo Biblioteki Słuchaczów Prawa UJ. Patronuje jej Polskie Stowarzyszenie Sądownictwa Polubownego.

O jakich zmianach będzie mowa? - Obecnie są prowadzone prace nad udoskonaleniem regulaminu Komisji Narodów Zjednoczonych ds. Międzynarodowego Prawa Handlowego (UNCITRAL) z roku 1976 - wyjaśnia prof. Andrzej Szumański, arbiter międzynarodowy. - Wiele z tych zmian ma charakter czysto techniczny. Są również takie, które budzą kontrowersje, jak na przykład wydawanie wyroków przez niepełny skład arbitrów tzw. kadłubowy lub ograniczenie poufności rozpraw w przypadku spółek państwowych. Sporo miejsca poświęcane zostanie również nowym formom sądów arbitrażowych on-line, które działają wirtualnie.

- W Polsce arbitraż rozwija się w pełni dopiero od kilkunastu lat - podkreśla prof. Szumański. - W czasach PRL korzystano z niego głównie w procesach ze spółkami zagranicznymi.

Jakie konflikty mogą trafić do sądu polubownego? - Przede wszystkim spory o prawa majątkowe, z wyjątkiem spraw o alimenty - wyjaśnia arbiter. - Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego z 2005 roku dotycząca procesów arbitrażowych dopuszcza również sprawy niemajątkowe, które mogą być przedmiotem ugody.

(NAT), "Dziennik Polski" 2007-04-03

Autor: ea