Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rzecznik ZUS radzi

Treść

Mama i dziecko powinny przebywać jak najdłużej razem, aby zbudować między sobą silną więź. Matki biologiczne oraz te, które przyjęły dziecko na wychowanie, mogą otrzymać zasiłek macierzyński przez 5 lub więcej miesięcy. Są jednak pewne warunki.

Zasiłek macierzyński przysługuje z tytułu urodzenia dziecka. Prawo do urlopu macierzyńskiego mają wyłącznie pracownicy. Z kolei prawo do zasiłku macierzyńskiego mają osoby, które podlegają ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu chorobowemu, np. osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i podlegają ubezpieczeniu chorobowemu.
Długość urlopu i zasiłku macierzyńskiego jest uzależniona wyłącznie od liczby urodzonych dzieci przy jednym porodzie. Wynosi on: 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka, 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci, 33 tygodnie w przypadku trojga dzieci, 35 tygodni w przypadku czworga dzieci i 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
Ubezpieczona, która przyjęła dziecko na wychowanie np. w ramach rodziny zastępczej, ma prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. W tym okresie przysługuje jej zasiłek macierzyński przez taki sam okres jak matce biologicznej. Należy pamiętać, że dla ubezpieczonej, która przyjęła dziecko na wychowanie, minimalny okres przebywania na urlopie, i tym samym okres pobierania zasiłku macierzyńskiego, wynosi 9 tygodni. Dla matki biologicznej ten czas to 8 tygodni.
Zasiłek macierzyński mogą pobierać także panowie. Ojciec ma prawo do zasiłku macierzyńskiego w sytuacji, gdy matka jest chora - wymaga opieki szpitalnej i jednocześnie wykorzysta osiem tygodni urlopu i zasiłku macierzyńskiego. Wówczas kobieta może przerwać pobieranie świadczeń macierzyńskich i skorzystać z zasiłku chorobowego po przedłożeniu odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego (druk ZUS ZLA). Ojciec przejmuje część urlopu i zasiłku macierzyńskiego na czas pobytu ubezpieczonej w szpitalu. Należy pamiętać, że łączny okres urlopu wykorzystanego przez matkę i ojca nie może przekraczać ogólnego wymiaru zasiłku macierzyńskiego.
Może zdarzyć się również sytuacja, że zaraz po porodzie matka musi zostać w szpitalu. Nie może więc sprawować opieki nad nowo narodzonym dzieckiem. Wtedy ojciec może skorzystać z zasiłku opiekuńczego w wymiarze do ośmiu tygodni. Zasiłek opiekuńczy dla ojca związany jest ściśle z datą porodu. Ojciec ma do niego prawo do ośmiu tygodni od urodzenia się dziecka. Jest to całkowicie nowe rozwiązanie, którego stare przepisy nie przewidywały.
Przemysław Przybylski
"Nasz Dziennik" 2009-05-23

Autor: wa