Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rzecznik ZUS radzi

Treść

Każda osoba ubezpieczona, zagrożona długotrwałą chorobą, może bezpłatnie skorzystać z prowadzonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych programu rehabilitacji leczniczej. Program skierowany jest do tych wszystkich, którzy z powodu choroby są zagrożeni długotrwałą niezdolnością do pracy, ale równocześnie rokują odzyskanie tej zdolności po przeprowadzeniu rehabilitacji. Obejmuje on ubezpieczonych, zagrożonych całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy, a także osoby już pobierające rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Rehabilitacja prowadzona w ramach prewencji rentowej dotyczy schorzeń, które stanowią najczęstszą przyczynę powstawania niezdolności do pracy, a więc schorzeń narządu ruchu i układu krążenia, a także schorzeń psychosomatycznych i układu oddechowego. Może być prowadzona w trybie ambulatoryjnym (zazwyczaj w miejscu zamieszkania) lub stacjonarnym (w sanatorium).
Aby skorzystać z programu rehabilitacji, przede wszystkim należy postarać się o wniosek wystawiony przez lekarza prowadzącego leczenie. Wniosek ten będzie stanowił podstawę do wydania przez lekarza orzecznika ZUS orzeczenia o potrzebie rehabilitacji (lekarz orzecznik może też orzec o potrzebie rehabilitacji sam, przy okazji orzekania w postępowaniu rentowym albo podczas kontroli zwolnienia lekarskiego).
Wniosek wystawiony przez lekarza prowadzącego może być sporządzony na dowolnym formularzu i powinien zawierać: imię i nazwisko chorego, jego PESEL, adres zamieszkania i numer telefonu, rozpoznanie medyczne w języku polskim oraz opinię, czy istnieje pozytywne rokowanie odzyskania zdolności do pracy po przeprowadzeniu rehabilitacji. Przykłady takich wniosków można znaleźć na stronie internetowej Zakładu.
Turnus w ośrodku rehabilitacyjnym trwa zazwyczaj 24 dni. Może być jednak przedłużony lub skrócony przez ordynatora ośrodka, po uprzednim uzyskaniu zgody Zakładu. Może to nastąpić w przypadku: pozytywnego rokowania co do odzyskania zdolności do pracy w przedłużonym czasie trwania rehabilitacji, wcześniejszego przywrócenia zdolności do pracy lub zaistnienia innych przyczyn leżących po stronie osoby rehabilitowanej.
Warto podkreślić, że osoba skierowana do ośrodka przez ZUS nie ponosi żadnych kosztów rehabilitacji. Zakład płaci zarówno za zabiegi lecznicze, jak i za zakwaterowanie, wyżywienie oraz przejazd z miejsca zamieszkania do ośrodka rehabilitacyjnego i z powrotem najtańszym środkiem komunikacji.
Szczegółowe informacje na temat możliwości udziału w programie prewencji rentowej ZUS można znaleźć w internecie, pod adresem: www.zus.pl/prewencja.
Przemysław Przybylski,
rzecznik prasowy ZUS

"Nasz Dziennik" 2009-02-07

Autor: wa