Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rzecznik ZUS radzi

Treść

Korzystanie przez pracownika z urlopu bezpłatnego wpływa w tym okresie na jego prawo do zasiłku chorobowego. Jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie urlopu bezpłatnego, zasiłek chorobowy pracownikowi nie przysługuje.

Urlop bezpłatny jest przerwą w ubezpieczeniu chorobowym. W okresie urlopu bezpłatnego nie są odprowadzane składki na to ubezpieczenie. Jeżeli zatem pracownik przebywający na urlopie bezpłatnym stanie się niezdolny do pracy, nie ma prawa do zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy przypadający w czasie tego urlopu. Ta sama zasada ma zastosowanie także do zasiłku opiekuńczego, macierzyńskiego i świadczenia rehabilitacyjnego.
W przypadku, gdy niezdolność do pracy z powodu choroby powstanie w okresie urlopu bezpłatnego i trwa po zakończeniu tego urlopu, pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego, ale wyłącznie za okres niezdolności do pracy przypadający po urlopie.
Przerwę w ubezpieczeniu chorobowym spowodowaną urlopem bezpłatnym i fakt powstania niezdolności do pracy w okresie tej przerwy traktuje się w tym przypadku w sposób szczególny, na równi z okolicznością powstania niezdolności do pracy w okresie ubezpieczenia chorobowego. Wprawdzie pracownik nie ma prawa do zasiłku za okres niezdolności do pracy przypadający w okresie tej przerwy, ale ma prawo do zasiłku za okres niezdolności do pracy przypadający po urlopie bezpłatnym, tak jakby niezdolność do pracy powstała w okresie ubezpieczenia chorobowego.
W sytuacji, gdy z końcem urlopu bezpłatnego ustaje także zatrudnienie, a pracownik stanie się niezdolny do pracy z powodu choroby w okresie tego urlopu, nie przysługuje mu prawo do zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy przypadający w czasie tego urlopu, natomiast po zakończeniu urlopu bezpłatnego i równocześnie zakończeniu zatrudnienia, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy. Zasiłek przysługuje na ogólnych zasadach, to znaczy, jeśli nie zachodzą okoliczności wykluczające prawo do zasiłku po ustaniu zatrudnienia. Zasiłek za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia przysługuje, jeżeli osoba niezdolna do pracy nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, nie kontynuuje lub nie podjęła działalności zarobkowej, miała wymagany okres wyczekiwania, aby nabyć prawo do zasiłku w czasie zatrudnienia, nie jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego oraz nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników.
Zasiłek za okres po ustaniu zatrudnienia wypłaca ZUS.
Przemysław Przybylski
"Nasz Dziennik" 2009-03-14

Autor: wa