Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rzecznik ZUS radzi

Treść

Każdy, kto chce przeliczyć swoje świadczenie i zastąpić "okresy zerowe" minimalnym wynagrodzeniem, powinien jak najszybciej zgłosić się do ZUS. Jeżeli zrobi to do końca grudnia, może liczyć na wyrównanie emerytury bądź renty za cały 2009 rok.

"Okresy zerowe" to okresy uznane przez ZUS za składkowe i wliczone do stażu emerytalnego, ale bez uwzględnienia wielkości wynagrodzenia. Dzięki nim zainteresowany ma dłuższy staż ubezpieczeniowy, jednak staż ten wpływa jedynie na prawo do świadczenia, a nie na jego wielkość. Powodem jest najczęściej brak dokumentacji płacowej, która dowodziłaby wysokości osiąganych w danym czasie zarobków. Im więcej "zerowych" miesięcy przy wyliczaniu emerytury bądź renty, tym niższe świadczenie.
Jednak już od blisko roku istnieje możliwość przeliczenia świadczenia i zastąpienia okresów zerowych minimalnym wynagrodzeniem, jakie w danym czasie obowiązywało w kraju. Na wniosek zainteresowanego emeryta lub rencisty Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie przeliczy świadczenie i zastąpi każdy wliczony do jego podstawy wymiaru "zerowy" miesiąc - miesiącem z minimalnym wynagrodzeniem. Wynagrodzenie to oczywiście jest wyliczane proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej w danym okresie. Jeżeli więc emeryt bądź rencista pracował na 2/3 etatu, to przyjęte do wyliczenia jego świadczenia minimalne wynagrodzenie będzie odpowiadało właśnie temu wymiarowi czasu pracy.
Bardzo istotny jest termin, w jakim wniosek o przeliczenie świadczenia z uwzględnieniem minimalnego wynagrodzenia zostanie złożony. Otóż jeżeli wpłynie on do ZUS do 31 grudnia, a Zakład wyda pozytywną decyzję, to po przeliczeniu świadczenia zainteresowana osoba otrzyma wyrównanie emerytury lub renty od 1 stycznia 2009 roku. Przeliczenie świadczenia na wniosek złożony po 31 grudnia tego roku nie pociąga za sobą wypłaty wyrównania.
Należy pamiętać, że świadczenie będzie przeliczone jedynie osobom, których "okresy zerowe" zostały uwzględnione przy wyliczaniu podstawy wymiaru. Nie każdy więc, kto ma nieudokumentowane zarobki z poszczególnych lat pracy, może liczyć na wzrost emerytury bądź renty.
Przemysław Przybylski
Nasz Dziennik 2009-12-05

Autor: wa