Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rząd uruchamia program ,,Szkoła bez barier"

Treść

Tylko dwa procent dzieci z niepełnosprawnościami uczestniczy w edukacji włączającej, czyli takiej, która integruje dzieci pełnosprawne z dziećmi o szczególnych potrzebach. Dlatego Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju uruchamia pilotażowy program „Szkoła bez barier”, dzięki któremu docelowo obejmie wsparciem 200 placówek szkolnych.

Pani Marta Bejda, mama niepełnosprawnej Hani, podkreśla, że szkoły ciągle wymagają zmian, które poprawią bezpieczeństwo osób niepełnosprawnych.

– Co w przypadku, gdy się okaże, że jest alarm przeciwpożarowy? Ewakuacja jednego piętra z uczącymi się na nim piętnastoma dziećmi na wózkach trwa w nieskończoność – zaznaczyła.

Te i inne wątpliwości rodziców ma rozwiać projekt „Dostępna szkoła”. Dostosuje on szkoły do osób o największych potrzebach. Program wypracuje też modelowe rozwiązania, które później będą rozszerzone na następne placówki.

– Rozpoczynamy pierwszym projektem, w ramach którego 70 szkół zostanie poddanych audytowi dostępności, w ramach którego będziemy mogli wiedzieć, jakie są potrzeby danej szkoły i jak najlepiej dopasować do niej realizację przedsięwzięcia – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Na szkoły zostanie przeznaczone 50 mln złotych. Placówki wyłoni konkurs. Ministerstwo obiecuje też nakłady na podnoszenie świadomości nauczycieli.

– Przede wszystkim działania architektoniczno-budowlane, wyposażenie szkół w odpowiedni sprzęt i urządzenia, ale również asystenci, przeszkolenie kadry nauczycielskiej po to, żeby wiedziała, jak najlepiej pracować, współpracować, edukować takie dzieci – podkreśliła wiceminister.

Jest pomysł, są też ci, którzy pomogą ten pomysł zrealizować. Minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podpisał umowy z Fundacją Fundusz Współpracy oraz Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego.

– Bardzo dziękuję naprawdę wszystkim osobom za współpracę. Te wszystkie nasze działania są ponadresortowe – zaznaczył minister Jerzy Kwieciński.

Taki projekt był wyczekiwany przez szkoły.

Szkoła ma być dostępnym w pełnym zakresie dla wszystkich uczniów, bez względu na stan ich zdrowia – zwróciła uwagę Krystyna Kaczorowska z wrocławskiego kuratorium oświaty.

– Wszyscy uczniowie mają mieć zapewnioną możliwość korzystania z zasobów szkoły, z uczestniczenia w życiu szkoły, rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Tenże program daje taką szansę wszystkim uczniom – oceniła Krystyna Kaczorowska.

Projekt dotyczący szkół jest elementem szerszego projektu o nazwie „Dostępność plus”, adresowanego do wszystkich osób niepełnosprawnych oraz osób starszych.

TV Trwam News

Źródło: radiomaryja.pl, 6 października 2019

Autor: mj