Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rząd rusza z projektem Dostępność Plus

Treść

W ramach projektu Dostępność Plus w ciągu pół roku rozpoczną się specjalne programy, z których będą mogły skorzystać szkoły, uczelnie oraz placówki służby zdrowia. Mają one pomóc w codziennym funkcjonowaniu osób starszych i niepełnosprawnych.

Miliard złotych – tyle wynosi początkowy budżet rządowego programu Dostępność Plus – poinformował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

– Pozwolą na to, żeby osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze, mogły czuć się zarówno w życiu społecznym jak i zawodowym, tak jak wszyscy obywatele naszego kraju – podkreślał minister.

Środki te zostaną przekazane m.in. na szkoły, uczelnie i placówki służby zdrowia. Programy dla tych instytucji ruszą w ciągu pół roku. Utworzony zostanie także system szkolenia i udostępnienia osobom niewidomym psów przewodników.

– Zależy nam, żeby ta przestrzeń fizyczna, przestrzeń społeczna, była jak najbardziej dostępna, jak najbardziej otwarta – wskazywała Jolanta Kramarz, prezes fundacji Vis Maior, która podkreśla, że dziś wielu niewidomych nie wie, czy idzie chodnikiem, czy np. ścieżką rowerową.

To może się zmienić mówił konsultant do spraw niepełnosprawnych w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Kordian Kulaszewicz.

– Te bariery i ta Dostępność Plus jest najważniejsza w barierach komunikacyjnych, w barierach lokalnych, ale też przy wsparciu dworców, tak jak mówił minister Kwieciński, chcemy zmieniać nasze otoczenie – podkreślał Kordian Kulaszewicz konsultant ds. niepełnosprawnych w MRPiPS.

Dlatego tak ważna w realizacji programu jest współpraca samorządów.

– W ramach takiej współpracy chcemy dokonać 160 usprawnień w 150 samorządach, więc zapraszamy samorządy do współpracy z nami. Mamy na to przeznaczony budżet ponad 70 mln złotych – akcentował minister Jerzy Kwieciński.

Warto się zaangażować, bo niepełnosprawność może spotkać każdego – mówił socjolog dr Dariusz Szrejder.

– Każdy z nas może w dowolnym momencie swojego funkcjonowania stać się osobą niepełnosprawną, czasowo, bądź nie czasowo. Wystarczy, że osoba praworęczna złamie rękę, będzie ją miała w gipsie, wówczas staje się w pewien sposób osobą niepełnosprawną – wskazywał socjolog.

Która wówczas też będzie mogła skorzystać z udogodnień np. w publicznych placówkach. Ale program Dostępność Plus to nie tylko kwestia budowy odpowiednich krawężników czy wind.

– Chcielibyśmy zmienić system mentalny, chcielibyśmy zmienić podejście administracji, biznesu do osób, które takiego wsparcia z naszej strony potrzebują – akcentował minister inwestycji i rozwoju.

Program Dostępność Plus pomoże także szkolić niepełnosprawnych kierowców i ułatwi im dostęp do specjalnie przystosowanych samochodów – powiedział prezes Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom – SPiNKA Krzysztof Marciniak.

– Włączą się w to sieci handlowe praktycznie wszystkich koncernów samochodowych w Polsce. Już dzisiaj kilka koncernów przygotowało programy wsparcia dla tej społeczności – mówił Krzysztof Marciniak.

Wartość inwestycji realizujących program wyniesie od 2018 do 2025 roku dwadzieścia trzy miliardy złotych. Niepełnosprawnym pomóc ma także Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych – mówił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz.

– Fundusz będzie finansował nowe zadania oraz nowe formy wsparcia osób niepełnosprawnych – podkreślał.

Środki na fundusz będą pochodzić z części funduszu pracy oraz z daniny solidarnościowej od osób zarabiających powyżej miliona złotych rocznie. Budżet Solidarnościowego Funduszu wyniesie w przyszłym roku sześćset pięćdziesiąt milionów złotych, w następnym – dwa miliardy. Żeby program wszedł w życie od stycznia, prezydent musi podpisać ustawę do końca listopada.

TV Trwam news/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 2 października 2018

Autor: mj

Tagi: Rząd rusza z projektem "Dostępność Plus"