Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rząd proponuje nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni

Treść

Do Sejmu trafi rządowy projekt ustawy, który zmienia niedziele handlowe w grudniu. Chodzi o niedzielę przypadającą 24 grudnia, czyli w Wigilię Bożego Narodzenia – poinformowała o tym na konferencji prasowej minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

Minister Marlena Maląg powiedziała, że projekt został przygotowany w porozumieniu z „Solidarnością”.

– W tym roku niedziela handlowa przypada w Wigilię, czyli 24 grudnia. Przyjęliśmy na Radzie Ministrów projekt ustawy, żeby 24 grudnia był dniem wolnym, a więc, by nie była to niedziela handlowa. Zaproponowaliśmy 10 grudnia jako dodatkową niedzielę, żeby zadośćuczynić zarówno przedsiębiorcom, jak i rodzinom. Zaproponowaliśmy, by w tym dniu (10 grudnia) sklepy były otwarte do godziny 14.00 – wskazała minister Marlena Maląg.  

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług postuluje, by sklepy były otwarte 10 grudnia tak jak w inne niedziele.

Decyzję w sprawie niedziel handlowych podejmie parlament, w którym większość ma Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica.

Ustawa stopniowo wprowadzająca zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Od 2020 handel w niedziele dozwolony jest w siedem niedziel w roku, m.in. w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

RIRM

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj