Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rząd i Lewica za odrzuceniem weta

Treść

Weto prezydenta do nowelizacji ustawy o prokuraturze, rozdzielającej funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, zostanie odrzucone. Opowiadają się bowiem za tym nie tylko PO i PSL, ale także klub Lewicy. PiS ma zaś za mało głosów, aby obronić weto.

Nowelizacja ustawy o prokuraturze dokonuje podziału funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, a miałaby wejść w życie 31 marca 2010 roku. Prokurator generalny - zgodnie z ustawą - powoływany byłby od przyszłego roku przez prezydenta na jedną kadencję trwającą sześć lat. Likwidacji uległaby także Prokuratura Krajowa, a w jej miejsce zostałaby powołana Prokuratura Generalna.
Zdaniem Andrzeja Dudy, ministra z Kancelarii Prezydenta, uzasadniającego podtrzymanie weta, wyznaczanie kandydatów na prokuratora generalnego przez Krajową Radę Sądownictwa jest rozwiązaniem wadliwym, a nowelizacja to właśnie zakłada. Jego zdaniem, już samo oddzielenie funkcji ministra od prokuratora generalnego spowoduje, że rząd poczuje się zwolniony z odpowiedzialności za zwalczanie przestępczości. Krytycznie odniósł się także do ustawowej likwidacji Prokuratury Krajowej, bo ta koncepcja - zdaniem prezydenckiego ministra - nie zawiera czytelnych kryteriów w odniesieniu do zatrudnionych w niej prokuratorów, ponieważ ci mogą być oddelegowani do dowolnych prokuratur okręgowych lub apelacyjnych.
Według posła PiS Zbigniewa Wassermanna, nowelizacja jest powierzchowna, a w niektórych zapisach nawet niekonstytucyjna. - Prezydent ma rację, że trzeba reformować prokuraturę, ale ta reforma takich gwarancji nie daje - powiedział poseł.
Józef Zych (PSL) mówił, że PSL mimo zastrzeżeń do reformy opowie się za ponownym przyjęciem ustawy. Jednak według posła, potrzebne jest rozstrzygnięcie i sprecyzowanie zagadnienia odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu. - Minister sprawiedliwości jako prokurator generalny podlega odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu; czy po rozdzieleniu prokurator generalny będzie podlegał takiej odpowiedzialności? - pytał ludowców polityk. Zdaniem posłów PO, nowelizacja ustawy o prokuraturze wzmacnia prokuraturę i zmierza do poprawy funkcjonowania tej instytucji.
Z kolei zdaniem Ryszarda Kalisza (Lewica), nowelizacja zmierza do tego, by prokuratorzy poczuli się bardziej niezależni i mogli działać zgodnie z prawem. Broniąc nowelizacji, mówił, że w nowej sytuacji minister i rząd nadal będą mieli wpływ na walkę z przestępczością, tylko nie będzie to wpływ na konkretne sprawy. Głosowanie nad wetem odbędzie się jutro.
Paweł Tunia
"Nasz Dziennik" 2009-10-08

Autor: wa