Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ruszy konkurs

Treść

12 kwietnia ma rozpocząć się konkurs na nowego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - postanowiła nowo powstała Rada Instytutu. Wakat na tym stanowisku trwa już blisko rok po śmierci Janusza Kurtyki w katastrofie smoleńskiej.
Ogłoszenie terminu rozpoczęcia konkursu na prezesa IPN było główną decyzją Rady, która obradowała na swym inauguracyjnym posiedzeniu. Wybrano ponadto przewodniczącego - został nim prof. Andrzej Paczkowski. Był on członkiem Kolegium IPN, poprzednika Rady, z rekomendacji Platformy.
Na prezesa Instytutu może kandydować osoba wyróżniająca się "wysokimi walorami moralnymi oraz wiedzą przydatną w pracach Instytutu", która nie była agentem ani oficerem służb specjalnych PRL oraz nie ma związków z obecnymi służbami specjalnymi RP. Nie może też być członkiem partii politycznej czy związku zawodowego i prowadzić "działalności publicznej niedającej się pogodzić z godnością jego urzędu". Inne wymogi to posiadanie tytułu naukowego i doświadczenie na stanowisku kierowniczym. Jeden z członków Rady prof. Antoni Dudek podkreśla, że nowy prezes będzie musiał przede wszystkim być odporny na naciski polityczne. Faworytami mają być szefowie oddziałów IPN: warszawskiego - Jerzy Eisler, i krakowskiego - Marek Lasota, prof. Paweł Machcewicz oraz Aleksander Hall. Członkowie Rady mówią jednak, że niektóre z tych osób ogłosiły już, że nie wystartują.
Rada posiada większe kompetencje niż Kolegium. Ustalać ma m.in. priorytetowe tematy badawcze i rekomendować kierunki działań IPN oraz opiniować powoływanie i odwoływanie szefów pionów IPN.
ZB
Nasz Dziennik 2011-04-08

Autor: jc